ایرنا/ رئیس اداره میراث فرهنگی اردکان گفت: مجموعه گردشگری پردیسان این شهرستان که یکی از طرح‌های مهم و شاخص وزارت میراث فرهنگی محسوب می‌گردد پس از ۱۵ سال دوباره احیا می‌شود.

محسن میرجانی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردکان اظهار کرد: این پروژه با هدف ایجاد یک زیرساخت مناسب و مطمئن برای توسعه گردشگری و تامین نیازهای اقامتی گردشگران داخلی و خارجی در قالب طرح ملی پردیس از اواسط دهه هفتاد خورشیدی اجرایی شد.
وی اضافه کرد: ‌این مجموعه شامل چهار خانه به نام های "سروری، سنائی، مجد و انصاری" واقع در قلب محله تاریخی چرخاب اردکان و دارای قدمتی میانه دوره صفویه تا دوره قاجاریه است.
رئیس اداره میراث فرهنگی اردکان با بیان اینکه این پروژه تا اواسط دهه ۸۰ خورشیدی همچنان فعال بود و با ادغام طرح پردیسان در مجموعه صندوق احیاء و توسعه میراث فرهنگی عملاً از سال ۱۳۸۶ به تعطیلی کشیده شد تصریح کرد: این در حالی است که پیشرفت پروژه تا آن زمان در چهار خانه موصوف میانگین بین ۳۰ تا ۷۰ درصد تخمین زده شد.
میرجانی اظهار داشت: به رغم اهمیت این پروژه در توسعه گردشگری اردکان و ایجاد یک همبستگی کالبدی در عرصه بافت تاریخی، پیگیری های مسوولان وقت و برگزاری چندین مناقصه، راه اندازی مجدد پروژه میسر نشد.
وی یادآور شد: از سوی دیگر رها شدن این پروژه در حدود ۱۵ سال، خسارات زیادی به مرمت ها و بازسازی های گذشته وارد کرده و عملا بسیاری از اقدامات صورت گرفته دیگر کارآیی و ارزش خود را از دست داده است.
میرجانی گفت: با توجه به وسعت و پیچیدگی های امر مرمت و هزینه بالای مرمت این پروژه قطعا شهرداری و یا یکی از دستگاه های حاکمیتی شهرستان تاب تحمل انجام آن را نداشته و از این رو با رایزنی صورت گرفته با مجموعه گندله سازی و چادرملو اردکان و با هدف انجام مسئولیت های اجتماعی صنایع در قالب توسعه متوازن صنعتی مبتنی بر آمایش سرزمین، پس از رایزنی های گسترده و بازدید چند باره مجموعه چادرملو و گندله سازی، در نهایت با توافق حاصل شده میان مسوولان شهرستان و نماینده اردکان با مدیرعامل مجتمع، در نهایت این طلسم ۱۵ ساله شکسته شد.
وی اظهار داشت: امروز یکشنبه با حضور آقای دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور و مقامات استان و شهرستان مراسم انجام تفاهم نامه و موافقت نامه اولیه این پروژه بین طرفین به انجام خواهد رسید.

آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today