صدا و سیما/ شاخص کیفیت هوای کلان شهر شیراز در سال ۹۸ و امسال تعداد روز‌های پاک ۵ درصد بوده است.

نهاوندی، معاون نظارت و پایش گفت: آلودگی هوا یکی ازعوامل مهم تهدید کننده سلامت انسان است، کیفیت نامطلوب هوا باعث ایجاد آسیب‌های زیادی بر انسان و محیط زیست و اثرات بهداشتی مختلف می‌شود.
نهاوندی افزود: با توجه به اینکه میزان AQI در روز‌های پاک بین ۰ و ۵۰ است. کیفیت هوا رضایت بخش است و آلودگی هوا بی خطر یا کم خطر است. شاخص کیفیت هوای کلان شهر شیراز در سال ۹۸ و ۹۹ تعداد روز‌های پاک ۵ درصد بوده است.
وی عنوان کرد: برای روز‌های قابل قبول میزان AQI در این حالت بین ۵۱ تا ۱۰۰ است و کیفیت هوا قابل قبول است اگرچه بعضی از آلاینده‌ها ممکن است برای تعداد بسیار کمی از افراد با ملاحظات بهداشتی خاص همراه باشد به عنوان مثال کسانی که نسبت به ازن حساسیت ویژه‌ای دارند ممکن است علائم تنفسی از خود بروزدهند؛ که در سال ۹۸، ۸۷ درصد روز قابل قبول و در سال ۹۹، ۸۵ درصد روز قابل قبول بوده است.
نهاوندی تصریح کرد: همچنین روز‌های ناسالم برای گروه‌های حساس میزان AQI در این حالت بین ۱۰۱ و ۱۵۰ است. بعضی از افراد گروه‌های حساس ممکن است اثرات بهداشتی خاصی را تجربه کنند. برای مثال مردمی که دارای بیماری ریه هستند نسبت به عموم مردم خطرات بیشتری را از مواجهه با ازن متحمل می‌شوند، اما مردمی که بیماری ریوی یا قلبی دارند خطر بیشتری را از مواجهه با ذرات معلق متحمل می‌شوند. ولی وقتی آلودگی هوا در این سطح قرار دارد عموم مردم تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند؛ که بر اساس آمار مقایسه‌ای در سال ۹۸ تعداد روز‌های ناسالم برای گروه‌های حساس ۸ درصد و در سال ۹۹، ۱۰ درصد روز ناسالم گزارش شده است.

آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online