صدا و سیما/ از اول مهرماه و آغاز فصل سرما تا کنون ۲۰۱ نفر در استان زنجان بر اثر استنشاق گاز مونوکسیدکربن روانه بیمارستان شدند.

همه ساله با شروع فصل پاییز و آغاز سرما، آمار مسمومیت های ناشی از استنشاق گاز مونوکسیدکربن افزایش می یابد. 
ابراهیم خسروشاهی، معاون فنی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اظهار کرد: از اول مهره ماه، شروع سرما و استفاده از وسایل گرمایشی تا امروز ۲۰۱ نفر در استان زنجان بر اثر استنشاق گاز مونوکسید کربن روانه بیمارستان شدند.
خسروشاهی افزود: نشانه‌های اولیه مسمومیت خفیف با گاز مونوکسیدکربن اغلب شبیه به علائم مرتبط با آنفلوآنزا، مانند حالت تهوع، استفراغ و خستگی، به نظر می‌رسند، اما بر خلاف آنفلوآنزا، مسمومیت با مونوکسید کربن موجب تب نمی‌شود بنابراین اگر چند نفر در خانه این نشانه‌ها را تجربه می‌کنند یا با نشانه‌های دیگری مثل سردرد، درد شکمی، سرگیجه، تهوع و استفراغ، ایجاد حالت دوبینی و تنفس‌های سریع و کوتاه مواجه شدند باید هر چه سریع‌تر به درمان اقدام کنند.
وی بیان کرد: رنگ مطلوب شعله بخاری و وسایل پخت‌وپز، آبی است و چنانچه رنگ شعله قرمز، زرد یا نارنجی باشد، نشانگر نقص در سوخت رسانی و کمبود اکسیژن در محیط است که برای رفع آن باید سریع اقدام شود.
معاون فنی مرکز مدیریت حوادث استان توصیه کرد: در صورت استفاده از وسایل گرمایشی مانند بخاری و شومینه، نباید تمامی روزنه‌های جریان هوا در منزل و به ویژه اتاق خواب مسدود شود و شهروندان باید از نصب آبگرمکن در حمام، روشن کردن شعله‌های اجاق گاز در آشپزخانه برای گرم نگه داشتن محیط داخل خانه، جدا خودداری کنند.
به گفته مسئول فوریت های پزشکی استان می گوید: داشتن کلاهک مخصوص اچ شکل(H) دودکش در پشت بام‌ها برای جلوگیری از بروز خاموشی بخاری و به دنبال آن انتشار گاز مونوکسید کربن اهمیت زیادی دارد.
 
 
 
 

آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today