ایسنا/ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته به‌طور میانگین ۴۶ میلیمتر بارندگی در استان همدان به ثبت رسیده است، گفت: ۱۴ درصد از متوسط بارندگی استان در ۲۴ ساعت گذشته رخ داده است.

منصور ستوده، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه بیشترین میزان بارندگی در ۲۴ ساعت گذشته مربوط به شهرستان‌های جنوبی استان بوده است، اظهار کرد: بیشترین بارندگی در ایستگاه رسول آباد در گردنه اسدآباد با ۱۰۷ میلی‌متر و کمترین بارش در گرمک شهرستان رزن با هشت میلی‌متر بوده است.
وی با بیان اینکه در مدت مشابه سال گذشته ۱۹۳ میلیمتر و در بلندمدت ۱۸۸ میلیمتر بارش در استان همدان به ثبت رسیده بود، تصریح کرد: متوسط بارش از ابتدای سال آبی تاکنون ۲۱۸ میلیمتر بوده که نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد و نسبت به بلندمدت ۱۶ درصد افزایش داشته است.
ستوده خاطرنشان کرد: تاکنون ۱۴ درصد از متوسط بارندگی استان را دریافت کرده‌ایم و پیش‌بینی‌های هواشناسی بارندگی نرمالی را تا پایان اسفند در استان درنظر گرفته است که اگر این شرایط نرمال داشته باشیم روند خوب و مثبتی نسبت به سال گذشته و بلندمدت خواهد بود اما نکته مهم این است که برای پر شدن مخازن سدها نیاز به بارش برف در بالادست سدها داریم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان بیان کرد: در حال حاضر بخشی از منابع آب شرب همدان از طریق رودخانه عباس‌آباد، خاکو و چشین تأمین می‌شود به‌طوریکه ۲۰۰ لیتر در ثانیه از رودخانه عباس آباد، ۵۰ لیتر در ثانیه از رودخانه خاکو، ۱۲۰ لیتر در ثانیه از سد آبشینه و ۹۰۰ تا ۹۵۰ لیتر در ثانیه از سد اکباتان برای تأمین آب شرب همدان برداشت می‌شود.
وی درباره پیش‌بینی تأمین آب در تابستان ۱۴۰۰ نیز اظهار کرد: باید دید میزان بارش در فروردین و اردیبهشت چطور خواهد بود به طوریکه اگر مخازن سدها به ویژه سد اکباتان پر شود مشکلی در زمینه تأمین آب نخواهیم داشت.
ستوده درباره پروژه انتقال آب به همدان نیز بیان کرد: این پروژه در حال انجام است به طوریکه این یک پروژه بسیار بزرگی است که برای اتمام آن ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که با توجه به تخصیص اعتبارات بعید است تا سال آینده به اتمام برسد.

آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today