ایسنا/ رئیس اداره میراث فرهنگی تویسرکان گفت: روستای اشترمل شهرستان تویسرکان توسط وزارت میراث فرهنگی کشور به عنوان روستای ملی منبت گلریز معرفی شد.

اسحاق ترکاشوند، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تویسرکان اظهار کرد: روستای اشترمل با برخورداری از بیش از ۵۲۰ کارگاه تولیدی صنایع مبل منبت در زمینه تولید منبت طرح «گلریز» به عنوان نخستین روستا در بین ۳۷ هزار روستا با طرح منحصربفرد منبت گلریز ثبت ملی شد.
وی ادامه داد: شهرستان تویسرکان با برخورداری از بیش از ۴۵۰۰ کارگاه تولید صنایع مبل منبت و نزدیک به ۸۰۰۰ فعال در این بخش یکی از قدیمی ترین و مهمترین شهرستان ها در تولید مبل منبت در کشور است.
ترکاشوند در ادامه گفت: در روستای اشترمل ۴۵۰ کارگاه تولید منبت گلریز با شعار «هر خانه، یک ‌کارگاه» وجود دارد و طرح‌ و نقشی زیبا و منحصربفرد توسط هنر زنان و مردان این روستا بر روی چوب نقش می بندد و عملاً در هر خانه یک کارگاه فعالیت دارد.
وی با اشاره به اینکه تویسرکان پیش از این نیز نشان جغرافیایی مبل منبت و شهر ملی منبت گلریز را از سوی وزارت میراث فرهنگی به خود اختصاص داده بود، مطرح کرد: اکنون با معرفی اشترمل به عنوان روستای ملی منبت گلریز، گام بلندی برای ثبت جهانی صنایع مبل منبت گلریز این روستا برداشته شد.


آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today