ایرنا/ ساکنان اردبیل از عصر دومین روز اسفند شاهد ریزش برف و کولاک هستند هوایی که به باور سالخوردگان روزهای موسوم به چله بچه آن را برای منطقه به ارمغان آورده است.

بارش برف که با سرمای منفی پنج و وزش باد مقطعی با سرعت ۶۵ کیلومتر در ساعت همراه است سبب خیزش موجی از برف‌های سبک پودری به هوا و وقوع پدیده کولاک شده است.     
در شهرستان‌های نیر، سرعین و نمین نیز از عصر شنبه بارش برف و هوای سرد زمستانی حاکم شده و در پارس‌آباد و بیله سوار واقع در جلگه گرمسیر مغان بارش به شکل باران است که با توجه به روند کاهشی دما احتمال تبدیل بارش به برف از ساعاتی دیگر هست.     
نقشه‌های همدیدی تراز میانی نشانگر حرکت ناوه عمیق اروپایی از فراز بالکان، دریای سیاه و آناتولی به سوی شمال‌غرب ایران است که به همراه ریزش هوای سرد جنب قطبی سبب شکل گیری توده هوای بارشی پرقدرت شده است.
باتوجه به شرایط حاکم بر الگوهای مربوط به ترازهای میانی و سطح زمین، مرکز این ناوه به شکل بسته در آمده است و حرکتی کند دارد و طی چند روز آینده به موازات نفوذ متناوب امواج ناپایدار برف و باران در جنوب غرب خزر و شمال‌غرب تکرار خواهد شد.
شدت بارش برف موج اول این ناوه در منطقه اردبیل تا ظهر فردا یکشنبه انتظار می رود ولی بارش خفیف و برودت هوا تا سحرگاه دوشنبه ادامه می‌یابد.
از سه شنبه تا پنجشنبه با نفوذ زبانه هوای سرد پرفشار مستقر بر فراز روسیه و بالکان به کرانه‌های جنوب غرب خزر ضمن ماندگاری سرما در منطقه بارش برف نوار شرقی استان اردبیل را دوباره در بر می گیرد و ساکنان پهنه مرکزی استان اردبیل نیز شاهد وزش بلاد سرد و بارش خفیف و سبک برف خواهند بود.
در صورت تثبیت الگوی کنونی از اواخر هفته جاری تا اوایل هفته آینده موج دیگری از برف و سرما با شدت بیشتر بر استان اردبیل و نقاطی از شمال‌غرب حاکم می‌شود.
مرکز پایش اداره راه و شهرسازی اردبیل اعلام کرد: در زمان حاضر در بسیاری از جاده‌های فرعی و اصلی این استان برف می بارد که در نقاطی با کولاک و یخبندان مقطعی همراه است.
این مرکز افزود: تمام جاده‌های اصلی استان اردبیل تا این زمان باز هستند و تردد وسایل نقلیه با رعایت احتیاط و در مقاطع لغزنده با استفاده از زنجیرچرخ ادامه دارد.
مدیریت بحران استان اردبیل نیز با استناد به اطلاعیه سطح زرد هواشناسی از ساکنان این استان خواست تا موارد احتیاط و ایمنی را تا آرامش اوضاع جوی در منطقه رعایت کنند.

آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today