مهر/ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام از دستگیری باند حفاران غیرمجاز آثار تاریخی در کلات مورموری شهرستان آبدانان خبر داد.

عبدالمالک شنبه‌زاده، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام اظهار کرد: شب گذشته در پی گزارش واصله مبنی بر حفاری غیرمجاز، بلافاصله توسط نیروهای یگان حفاظت اداره‌کل و پلیس آگاهی انتظامی شهرستان آبدانان باند حفاران غیرمجاز آثار تاریخی به تعداد پنج نفر دستگیر شدند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام افزود: از متهمان آلات و ادوات حفاری شامل یک دستگاه فلزیاب، موتور برق، پیکور، بیل، کلنگ، طناب کشف و سه دستگاه خودروی سواری آنان توقیف و برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی داده شدند.
شنبه‌زاده ضمن تقدیر از سرپرست انتظامی و کلانتری شهرستان آبدانان در راستای پیشگیری از جرائم علیه فرهنگی و تعامل و همکاری با این اداره کل بیان کرد: به استناد ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی هرگونه حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و ضبط اشیای مکشوفه به نفع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور و ضبط آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می‌شود.

آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/akharinkhabar_ilam/