ایسنا/ مرغ در استان کرمان مانند هفت گنج شده که نصیب هر کسی نمی‌شود، اما علت نایاب بودن مرغ در کرمان را در قانون‌مداری آنها جست و جو کنید.

استان کرمان طبق قیمت مصوبه ستاد ملی تنظیم بازار، گوشت مرغ را عرضه کرد؛ اما در این میان حدود 26 استان از این مصوبه تبعیت نکرده و قیمت را بیش از مصوبه عرضه و برای مرغداران بازارهای استان‌های دیگر جذاب شد و دیگر مرغی به استانی که فقط 30 درصد نیازش در داخل تولید می‌شود، صادر نکردند.
سوال اینجاست اگر ستاد ملی تنظیم بازار یک نهاد قانونی و مصوبات آن لازم‌الاجراست، پس چرا بیشتر استان‌ها از آن پیروی نمی‌کنند؟ دستگاه‌های نظارتی در این میان نقش‌شان چیست؟ سکوت دستگاه قضا از چه روی است؟ اگر اینگونه نیست پس چرا مسئولین وقت ارزشمند خود را در جلسات آن تلف می‌کنند؟ بهتر است این جلسات تعطیل شود و بیش از این اعتماد مردم را از بین نرود.

تقسیم 70 تن مرغ بین 83 شهر
مهدی حسینی‌نژاد، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان درباره علت نایابی گوشت مرغ در استان کرمان به می‌گوید: استان کرمان روزانه 200 تا 220 تن گوشت مرغ نیاز دارد و سرانه مصرف سالانه استان حدود 75 هزار تن است.
وی با اشاره به آمار سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، تصریح کرد: حدود 50 روز قبل جوجه ریزی در مرغداری‌های استان کمتر از همیشه انجام شده و اکنون دچار چالش شدیم و طبق قول جهادکشاورزی استان ظرف چهار یا پنج روز آینده مرغ‌ها برای کشتار آماده و وضعیت استان مقدار کمی بهتر از اکنون خواهد شد.
رییس سازمان صمت استان کرمان بیان کرد: در حال حاضر روزانه تقریبا 70 تن کشتار مرغ در استان داریم که فقط حدود 30 درصد نیاز بازار را پاسخگو است و در ستاد تنظیم بازار استان مقرر شد این 70 تن براساس سرانه شهرستان‌ها تقسیم شود(در استان کرمان 23 شهرستان وجود دارد).
وی توزیع گوشت مرغ براساس قیمت مصوب ملی را یکی از علل نایابی گوشت مرغ در استان دانست و بیان کرد: متاسفانه استان‌های همجوار ما طبق مصوبات ملی گوشت مرغ را عرضه نمی‌کنند، بنابراین مرغ‌هایی که از استان‌های دیگر به استان کرمان صادر می‌شد اکنون به استان‌های که قیمت بالاتری(حدودا 28 تا 30 هزار تومان) دارند، صادر می‌شوند و این مسئله کمبود مرغ در استان را تشدید کرده است.
حسینی‌نژاد اظهارکرد: طی سفر قبادی، معاون وزیر صمت به استان کرمان مصوب شد که 1000 تن گوشت مرغ منجمد به استان کرمان اختصاص یابد که در حال پیگیری آن مصوبه هستیم و تاکنون فقط 200 تن به استان کرمان داده شده است.
وی با تاکید برآنکه در حال حاضر استان کرمان فقط 30 درصد نیاز بازار خود را می‌تواند تامین کند، تصریح کرد: در ستاد تنظیم بازار هفته جاری استان، قیمت تمام شده مناسب‌تری را پیشنهاد می‌دهیم تا حداقل بتوانیم گوشت مرغ را در بازار داشته باشیم.
رییس سازمان صمت استان کرمان تاکید کرد: چنانچه همه استان‌ها طبق قیمت مصوبه ستاد ملی تنظیم بازار مرغ را عرضه کنند، هیچگاه با این مشکل روبرو نمی‌شدیم و تصور می‌کنم حدود 26 استان کشور این مصوبه را اجرا نکرده‌اند.
وی ادامه داد: قیمت مصوب ستاد ملی تنظیم بازار 22 هزار و 800 تومان است؛ اما در برخی مرغ فروشی‌ها با قیمت 28 هزار تومان عرضه می‌کنند که با آنها برخورد کرده و می‌کنیم.
حسینی‌نژاد در پایان با اشاره به اینکه چالش ما در جنوب استان به دلیل کمتر بودن تعداد مرغداری‌ها بیشتر است، خاطرنشان کرد: وزیر جهادکشاورزی قول صدور مجوز راه‌اندازی مرغداری برای تکمیل زنجیره به استان کرمان را داده است.

آخرین خبر کرمان در اینستاگرام :
Instagram.com/kerman_akhbar