همشهری آنلاین/ روزگار سیاه رودخانه «تیره» شهرستان دورود استان لرستان حکایت از وقوع یک فاجعه زیست‌محیطی دارد، ماهیان و آبزیان این رودخانه تلف شده‌اند و به گفته مسئولان پای «مازوت» در میان است.

رودخانه تیره یکی از رودخانه‌های مهم شهرستان دورود است که سال‌هاست در بستر دشت سیلاخور و شهرستان دورود جریان دارد. رودخانه تیره از سرشاخه‌های رودخانه سزار و در پی آن رودخانه دز است. این روزها رودخانه تیره روزگار تیره و تاری را سپری می‌کند، به گفته مسئولان نشت سوخت مازوت کارخانه سیمان دورود به درون این رودخانه موجب وقوع یک فاجعه زیست محیطی در آن شده است.
یکی از شهروندان دورودی عنوان کرد:  گازوئیل به درون جوی کنار رودخانه رها شده است، مازوت و گازوئیل رها شده در این رودخانه موجب تلف شدن تمام ماهیان و آبزیان آن شده است.
یکی دیگر از شهروندان دورودی با انتقاد از وضعیت موجود رودخانه شهر دورود عنوان کرد: بوی لجن و گازوئیل آسایش را از مردم گرفته است.  این گازوئیل ماهیان و پرندگان رودخانه را آلوده کرده است.
شهروند دیگری با تاکید بر اینکه نانوایی من در کنار رودخانه شهر قرار دارد، گفت: هر روز صبح که به نانوایی مراجعه می‌کنم بوی گازوئیل درون رودخانه ما را کلافه می‌کند.  این بوی نامطبوع مشتریان را هم آزار می‌دهد.
دیگر شهروند دورودی با تاکید بر اینکه حدود دو ماهی می‌شود که هر چه ماهی و پرنده و… در رودخانه بوده همه نابود شده‌اند گفت: هیچ کسی هم نیست که بگوید جریان این آلودگی و فاجعه زیست محیطی چیست؟  درختان کنار رودخانه همه سوخته شده‌اند سوخت «مازوت» ریشه این درختان را سوزانده است.  با این اوصاف دیگر هیچ درختی در کنار رودخانه رشد نمی‌کند.
یکی دیگر از شهروندان دورودی افزود: کار ما صیادی در منطقه است. با مجوز قانونی این کار را انجام می‌دهیم.  امرار و معاش ۵۰ خانواده از این رودخانه است و متأسفانه چند ماهی است که اصلاً نتوانسته‌ایم حتی یک ماهی را صید کنیم، چون کسی از ما ماهی نمی خرد.
پای کارخانه سیمان در میان است
سرپرست فرمانداری دورود در این رابطه اظهار کرد: به علت مشکل فنی که در قسمت انتقال مازوت کارخانه سیمان داشتیم، حدود دو هفته پیش به مدت حدود پنج ساعت نشتی ایجاد شده و این نشتی به داخل رودخانه هم سرایت پیدا کرده است. برای حساسیتی که وجود داشت همان موقع محیط زیست ورود پیدا کرد و پرونده‌ای تشکیل شد.
خدا نظر دریکوند عنوان کرد: با وجود اینکه شاید مدت زمان کم بوده اما به دلیل حساسیت‌های محیط زیستی پرونده در این رابطه تشکیل شد. با تدابیری که دیده شده و تعهدی که کارخانه داده، متعهد است که جلوی این اتفاق را بگیرد.  این امر با سلامت مردم در ارتباط است و به صورت جدی پیگیر این امر هستیم تا دیگر تکرار نشود.

آخرین خبر لرستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/lorestan_todayy