ایرنا/ فرماندار گناباد گفت: افزایش تستهای مثبت کرونا زنگ خطر را در این شهرستان به صدا درآورده و در این شرایط عادی انگاری مردم موحب افزایش تبعات شیوع این ویروس می شود.

حامد قربانی، فرماندار گناباد اظهار کرد: با وجود کاهش آمار بستری مبتلایان به بیماری کووید ۱۹، موارد تست‌های مثبت کرونا در این شهرستان افزایش یافته و مردم باید از هرگونه عادی انگاری در رعایت پروتکل‌های بهداشتی بپرهیزند.
وی ادامه داد: تغییر وضعیت گناباد از نظر شیوع ویروس کرونا موحب افزایش و بازگشت محدودیت‌ها می شود.
فرماندار گناباد گفت: برگزاری هرگونه مجالس عروسی در منازل و مجالس ترحیم در مساجد همچنان ممنوع است و مسوولان ذیربط و دهیاران و شوراهای اسلامی و بخشداران باید نظارت بیشتری در این زمینه در مناطق شهری و روستاها داشته باشند.
قربانی افزود: همچنین هرگونه خروج افراد مبتلا به کرونا و تحت درمان از قرنطینه در منازل حتی برای خرید ضروریات و ملزومات زندگی  ممنوع است و این اقدامات باید طبق دستورالعمل ستاد مقابله با کرونا توسط  فعالان قرارگاه شهید سلیمانی انجام شود.
وی ادامه داد: افراد مبتلا به کرونا در صورت خروج از قرنطینه خانگی به ازای هر روز دو میلیون ریال جریمه می شوند.
فرماندار گناباد با تاکید بر برخورد قهری و قاطع با افرادی که مسائل پیشگیرانه و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی کنند، خواستار افزایش نظارت میدانی فرماندهی انتظامی و اتاق اصناف بر اعمال محدودیت‌های تردد در ساعت ۲۱ الی چهار بامداد و همچنین نوبت‌بندی برای واحدهای صنفی در میدان آزادگان به دلیل افزایش رفت و آمد و تردد شهروندان و وسایل نقلیه در این منطقه شد.
قربانی خواستار افزایش استفاده از ظرفیت دوربین‌های مداربسته شهری برای نظارت بر تردد خودروها در این ساعات در مناطق شهری و تشکیل ستاد مقابله با کرونا در مناطق روستایی گناباد شد.
وی همچنین بر افزایش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مطب‌های پزشکان و داروخانه‌ها و کاهش ازدحام مراجعان تاکید کرد.
فرماندار گناباد با انتقاد از دریافت وجه نقد و استفاده نکردن از دستگاه‌های کارت خوان در برخی مطب‌های پزشکان گناباد گفت: این اقدام در شرایط شیوع ویروس کرونا درست نیست و در همه مطب‌ها بابد دو یا سه دستگاه کارت خوان برای کاهش زمان ارایه خدمات به بیماران نصب شود.
قربانی با اشاره به محدودیت‌های برگزاری تورهای گردشگری و بازدید از قنات جهانی قصبه گناباد به دلیل شیوع کرونا افزود: اقامتگاه‌های بوم‌گردی باید با نظارت مسوولان ذیربط و رعایت پروتکل‌های بهداشتی فعالیت داشته باشند.
وی با تاکید بر پرهیز از سفرها و حضور در اجتماعات غیرضروری از گنابادی‌های ساکن سایر شهرستان‌های استان خراسان رضوی و کشور خواست به دلیل مخاطرات ویروس کرونا از سفر به این شهر بپرهیزند.
فرماندار گناباد ادامه داد: جمعه بازار این شهر که هفته گذشته به دلیل رعایت نکردن موازین و پروتکل‌های بهداشتی تعطیل شده بود، از این هفته تنها با حضور ۳۰ غرفه فروشندگان بومی و با رعایت کامل این پروتکل‌ها و با نظارت فرماندهی انتظامی دایر می‌شود و از حضور افراد بدون ماسک به آن باید جلوگیری شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی گناباد هم گفت: از مجموع ۱۱ هزار و ۹۱۴ تست که از ابتدای شیوع ویروس کرونا از مردم شهرستان‌های زیرپوشش این دانشگاه در گناباد و بجستان گرفته شده، ۶ هزار و ۹۱۵ مورد یعنی ۵۲ درصد مثبت بوده است.
دکتر جواد باذلی افزود: از این تعداد سه هزار و ۲۴۰ مورد بستری و بقیه سرپایی تحت درمان قرار گرفتند و ۵۷۴ نفر از کارکنان این دانشگاه نیز به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شدند.
وی ادامه داد: ۱۲۰ هزار و ۳۴۵ نفر از مردم گناباد و بجستان معادل ۹۸.۱۶ درصد غربالگری کرونا شدند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: آحاد مختلف جامعه و خانواده ها باید با پرهیز از عادی انگاری، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و افزایش احساس مسوولیت نسبت به این امر در قطع زنحیره انتقال ویروس کرونا نقش‌آفرین باشند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar