ایرنا/ دبیرکل جمعیت هلال‌احمر از آغاز فعالیت و حضور تیم‌های «سحر»(حمایت روانی و اجتماعی) هلال‌احمر در منطقه زلزله‌زده شهر سی‌سخت شهرستان دنا استان کهگیلویه و بویراحمد برای انجام حمایت روانی از افراد آسیب دیده و مصدومین این زلزله به ویژه کودکان، بانوان و سالمندان خبر داد.

محمدحسن قوسیان مقدم، دبیرکل جمعیت هلال‌احمر اظهار کرد:در پی وقوع زلزله ۵.۶ ریشتری در شهر سی‌سخت تیم‌های حمایت روانی و اجتماعی معاونت امور جوانان جمعیت هلال‌احمر این استان برای کاهش آسیب‌های روانی پس از بلایا وارد مناطق زلزله شدند و این حضور و اقدام به منظور انجام حمایت روانی از افراد آسیب دیده ناشی از این زلزله انجام شده است.
وی ادامه داد: ایجاد آسیب های روحی و روانی حاد و مزمن در آسیب دیدگان سوانح و عوامل عملیاتی از جمله عواقب بروز سوانح هستند که نیازمند برنامه‌ریزی لازم در راستای، پیشگیری، کاهش و درمان مناسب است که ارائه خدمات حمایت روانی، اجتماعی و فرهنگی به آسیب دیدگان و به‌ویژه گروه‌های آسیب‌پذیر از جمله خدمات مورد نیاز در مناطق آسیب‌دیده از سوانح است.
دبیرکل جمعیت هلال احمر توضیح داد: اعضای جوان و آموزش دیده این تیم ها با سرکشی به منازل مصدومان این زمین لرزه و انجام حمایت های کلامی و غیرکلامی، کودکان، سالمندان و زنان آسیب دیده را شناسایی و روان درمانی می کنند.
قوسیان مقدم اضافه کرد: پس از سانحه، افراد نیازهای متنوع روانی ‌اجتماعی دارند که باید به شکل مناسب به آن پاسخ داده شود و تمامی سازمان‌های مسئول و دخیل در امر مدیریت بحران این زلزله لازم است در مسیر حمایت و تقویت تاب‌آوری افراد، شناسایی آسیب‌های روانی حادث شده و پاسخ مناسب به آن با هدف پیشگیری از بروز اختلالات روانپزشکی شدیدتر، به شکلی منعطف و متناسب با نیاز افراد و شرایط اجتماعی آنها عمل کنند.
وی اظهار داشت: آغاز فعالیت و حضور این تیم های حمایت روانی و اجتماعی با دستور مستقیم رئیس جمعیت هلال احمر به رئیس سازمان جوانان این جمعیت و پس از به پایان رسیدن سلسله عملیات امداد و نجات، اسکان و تغذیه اضطراری و در مرحله بعدی کار، یعنی حمایت های روانی و اجتماعی انجام شده است.
دبیرکل جمعیت هلال احمر با بیان اینکه همه می توانند به زلزله زدگان کمک کنند تا به حالت عادی روحی خود بازگردند، افزود: ایجاد حس همبستگی گروهی، تغییر نگرش‌های منفی آسیب دیدگان نسبت به خود، محیط و آینده فراهم کردن مقدمات فعالیت های جسمی مانند ورزش، بازی و فعالیت های بدنی برای آسیب‌دیدگان از موارد دیگری است که می تواند در این زمینه به آنها کمک کند.
قوسیان مقدم بر حمایت‌های روحی، روانی و اجتماعی آسیب دیدگان در مواقع حوادث و بلایای طبیعی به ویژه زلزله تاکید کرد و گفت: کمک ها هنگام وقوع بلایا باید از نوع همدلی و انسان گرایانه باشد زیرا رفتارها و مداخلات هیجانی و پرهیاهو تاثیر منفی برجا می‌گذارد.

آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj_today