ایرنا/ معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: محدودیت‌ها برای افراد مبتلا به کرونا از خدمات اماکن عمومی، بر مبنای کد ملی شهروندان، در شهرستان سمنان آغاز شد و منطبق بر نتایج، از پانزدهم اسفند در کل استان ادامه می‌یابد.

حبیب الله خجسته‌پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان اظهار کرد: یکی از راههای قطع زنجیره شیوع کرونا، قطع ارتباط افراد مبتلا به این ویروس با سایر مردم و حتی افراد خانواده است، نخستین راه درخواست و خواهش از افراد مبتلا این است که در صورت داشتن آزمایش کرونای مثبت و حتی نداشتن علائم، حداقل ۱۴ روز خانه در قرنطینه بمانند و با فردی ارتباط نداشته باشند.
وی ادامه داد: برای برخی از مبتلایان به کرونا رعایت اصول قرنطینه امری لازم و پراهمیت تلقی نمی‌شود ولی آن را جدی نمی‌گیرند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان بیان کرد: مسئولان مرتبط با مهار و کنترل کرونا باید با تمهید مقدمات و ایجاد برخی محدودیت‌ها سبب شوند تا قانون‌شکنان قرنطینه کرونایی، امکان دسترسی به خدمات را نداشته باشند.
خجسته‌پور یادآور شد: اصل بر این است که هر فرد با آزمایش مثبت کرونا به صورت خودکار ۱۴ روز از اجتماع دور باشد و خود را قرنطینه کند.
وی با اشاره به اینکه به منظور برخورد با افرادی که قوانین کرونایی و اصول قرنطینه‌ای را رعایت نمی کنند مقرر شد تا خدمات به این دسته از افراد ارائه نشود و ممنوعیت هایی برای این افراد ایجاد شود گفت: تشخیص کرونای مثبت برای هر فرد مبتلا منجر به ثبت شماره ملی به مدت ۱۴ روز در سامانه ماسک می‌شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: تمام دستگاه‌های اجرایی شهر سمنان تا ۱۵ اسفند موظف هستند تا در هنگام ورود افراد به آن دستگاه با دریافت کارت یا شماره ملی مراجعان، نسبت به ثبت و رهگیری کد ملی در سامانه ماسک اقدام و از پاک بودن فرد از کرونا اطمینان حاصل کنند.

شهروندان قرنطینه  ۱۴ روزه خانگی را جدی بگیرند 
وی تاکید کرد: افراد با تست کرونای مثبت تا ۱۴ روز پس از اعلام نتیجه مثبت حق ورود به هیچ دستگاه اجرایی را ندارند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان افزود: کمیته بازرسی ستاد استانی کرونا و کارشناسان اداره کل پدافند غیرعامل استانداری با مراجعه به ادارات و دستگاه‌های اجرایی از اجرای طرح شناسایی افراد و ثبت کد ملی در سامانه ماسک هنگام ورود افراد به دستگاه اجرایی اطمینان حاصل کنند.
خجسته‌پور ادامه داد: اداره کل راهداری و خدمات جاده ای استان سمنان، شرکت های مسافربری، راه آهن، دفاتر فروش بلیط هواپیمایی،‌ برای صدور بلیت کد ملی افراد را در سامانه ماسک ثبت و در صورت تایید ابتلای افراد به بیماری کرونا از ارائه خدمات به آنان پرهیز کنند.
وی اضافه کرد: فهرست فروشگاه های بزرگ سمنان اعلام شده است ، این مراکز موظفند فردی را به منظور انجام روال اجرایی ثبت کد ملی در سامانه ماسک در مقابل ورودی فروشگاه تعیین و از ورود افراد مبتلا به کرونا جلوگیری کنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان ادامه داد: اگر فروشگاه بزرگی که فهرست آن فروشگاه از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت ارائه شده است، نسبت به ثبت کدملی و اطمینان از پاک بودن افراد از کرونا اقدام نکند، بی‌تردید پلمب خواهد شد.
خجسته‌پور افزود: اسفند، ماه مراجعه بیشتر مردم به فروشگاه‌های بزرگ و مراکز خدید است، ابتلای افراد یا اقلام موجود در فروشگاه به ویروس کرونا، موجب ایجاد مشکلات فراوان و افزایش میزان ابتلا به کرونا در استان خواهد شد.
وی گفت: شعبه های مرکزی و پرتراکم بانک ها در شهر سمنان موظفند یکی از کارکنان خود را برای انجام روال ثبت کدملی در سامانه ماسک هنگام ورود افراد به بانک مامور کنند و دیگر شعبه‌های کوچکتر نیز همزمان با مراجعه افراد به محل باجه، نسبت به ثبت کد ملی افراد در سامانه ماسک اقدام و در صورت ابتلای فرد به بیماری کرونا از ارائه خدمات به آنان پرهیز کنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان بیان کرد: خودداری از ارائه خدمات یک موضوع تنبیهی برای متخلفان قرنطینه کرونایی است تا موجب خارج نشدن این افراد از منزل و کاهش میزان ابتلا به کرونا و عاملی بازدارنده برای این افراد باشد.
خجسته پور گفت: این مصوبه تا ۱۵ اسفند در شهر سمنان اجرا خواهد شد و پس از این تاریخ ، با تحلیل بازخوردها و تایید موثر بودن، در تمام شهرستان‌های استان عملیاتی می شود.‌
وی تاکید کرد: اداره کل پدافند غیرعامل، بازخورد اجرای طراح را تا ۱۵ اسفند احصاء و در صورت تأیید اثرگذاری این اقدام در همان روز طی مکاتبه‌ای رسمی این طرح را به تمام استان ابلاغ کند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: فرمانداری شهرستان سمنان تا پانزدهم اسفند ماه موظف به نظارت و رصد دقیق اجرای این طرح در تمامی اماکن اعلام شده است.
خجسته پور یادآور شد: مراجعه به ادارات، بانک‌ها، سیستم حمل و نقل ریلی، جاده‌ای و هوایی ملزم به ارائه کارت یا شماره ملی است و در غیر این صورت هیچ‌گونه خدماتی به افراد ارائه نخواهد شد.
با پیشنهاد دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی سمنان، رزمایش فجر(کنترل هوشمند مبتلایان به کووید ۱۹) به صورت پایلوت از روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن ۹۹ در سه حوزه دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها و فروشگاه های پرتردد با همکاری دستگاه‌های مختلف در شهر سمنان اجرایی و عملیاتی شد.

آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today