تسنیم/ مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی نسبت به از آغاز مجدد تنش آبی و قطع آب تبریز از اردیبهشت ۱۴۰۰ ابراز نگرانی کرد.

یوسف غفارزاده، مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه امسال شهریور ماه یک روز در میان 6 ساعت قطعی آب داشتیم، اظهار کرد: به دلیل تپه ماهوری بودن تبریز، در برخی مناطق قطعی طولانی بوده و در برخی مناطق قطعی رخ نداد.
وی با بیان اینکه خوشبختانه این تنش با تدبیر مسئولان ارشد استان و همکاران‌مان به صورت موقت رفع شد، افزود: نگرانی ما این است که دوباره قطعی آب از اردیبهشت 1400 شروع شود و نارضایتی بین مردم رخ دهد.
مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی محل تامین آب تبریز را 150 میلیون مترمکعب از زرینه رود و بقیه از چاه‌های دامنه جنوبی تبریز و سد نهند عنوان کرد و گفت: بر اساس میانگین مصرف، ما در 6 ماهه 5 هزار و 188 لیتر در ثانیه آب برای تبریز تامین کردیم، ولی در زمان پیک مصرف، 500 لیتر در ثانیه بیشتر از توان تامینی ماست.
وی با بیان اینکه در سال 1400 نیاز پیک ما 6 هزار و 490 لیتر در ثانیه است، ابراز کرد: حدود 700 لیتر در ثانیه باید تامین آب را افزایش دهیم.
غفارزاده با بیان اینکه بر اساس برنامه، قرار بود خط دوم زرینه رود آب مجزا به تبریز بیاورد که به دلیل شرایط خشک شدن دریاچه ارومیه، احداث این خط در سال 93 متوقف شد، خاطرنشان کرد: انتقال آب ارس در آن سال برنامه ریزی شد ولی معطل تامین مالی 780 میلیون یورو است.
مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی از برنامه‌ریزی افزایش 1000 لیتر در ثانیه برای رفع تنش آبی تبریز خبر داد و گفت: حفر 30 حلقه چاه جدید، اصلاح خط پوسیده انتقال آب سد نهند، جداسازی مصرف آب صنعت از شرب از خط زرینه رود از جمله این اقدامات است.

آخرین خبر آذربایجان شرقی در اینستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today