شبستان/ مردم استان ایلام که روزهای سخت تیرماه و روزهای سیاه آبان ماه را پشت سرگذاشتند، بازهم این روزها زنگ خطر کرونا به خصوص کرونای جهش یافته یا انگلیسی برای آن ها به صدا درآمده است.

جمیل صادقی فر، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام با تاکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل های بهداشتی، یادآور شد: شهروندان استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از حضور در تجمعات را در اولویت زندگی خود قرار دهند.
وی تصریح کرد: در حال حاضر به علت سختی ارسال نمونه ها از مناطق مرزی به مرکز استان امکان انجام تست سریع فراهم شده است  و ۳۵ هزار تست رپید به استان ایلام وارد کرده ایم.
صادقی فر خاطرنشان کرد: درمورد گزارش ۲ نمونه کرونای جهش یافته انگلیسی در شهرستان دهلران، تیم واکنش سریع بهداشت و درمان استان قبل از مکاتبه وزارت بهداشت و علوم پزشکی ورود کرده و اقدامات لازم را جهت کنترل، پیشگیری و قرنطینه بیماران کرونایی صورت داده است.
استان ایلام درر معرض خطر ابتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: آمار مبتلایان بیماری کرونا در کشور و استان در حال افزایش است و این مقوله نشانگر این است که در آستانه وقوع پیک بعدی کرونا هستیم.
«محمد کریمیان» یادآور شد: متاسفانه استان خوزستان در حال حاضر در شرایط بحرانی به لحاظ بیماری کرونا قرار گرفته و ویروس جهش یافته انگلیسی در این استان در حال افزایش است.
وی افزود: استان ایلام به واسطه همسایگی با این استان در معرض خطر ابتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی قرار دارد و باید همه تلاش کنیم که از شیوع این ویروس جهش یافته و خطرناک در سطح استان جلوگیری کنیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام بیان کرد: اینگونه که از آمارها و شواهد و قرائن پیداست، در آستانه وقوع پیک بعدی کرونا در استان قرار داریم، می‌توانیم با رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح جامعه از وقوع این پیک جلوگیری کنیم.
وی گفت:  ضمن اینکه باید همه در راستای جلوگیری از وقوع پیک بعدی کرونا احساس مسئولیت کنند، بلکه باید در حوزه سلامت تمامی تمهیدات برای وقوع پیک کرونا اندیشیده شود و در این راستا تمامی مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستانی با تمام قوا و امکانات و تجهیزات در آماده‌باش کامل قرار گیرند.
کریمیان اظهار کرد: برای در مدار قرار گرفتن اورژانس جدید در حال احداث بیمارستان امام خمینی(ره) ایلام باید تلاش کنیم. اگر بتوانیم این بخش را در سری عترین زمان ممکن به بهره‌برداری برسانیم، یقیناً بسیاری از مشکلات و نارسایی‌ها در حوزه اورژانس بیمارستانی در مرکز استان رفع خواهد شد.
تشدید پروتکل های بهداشتی در مرز مهران
سرپرست استانداری ایلام نیز، وضعیت کرونا در استان را به شدت نگران کننده اعلام کرد و هشدار داد: با توجه به وضعیت وخیم کرونا در استان‌های همسایه به ویژه خوزستان و کشور عراق اگر مراقبت نکنیم به زودی ایلام نیز به کانون بحران کرونا مبدل خواهد شد.
«محمد نوذری» با اشاره به بحرانی شدن وضعیت کرونا در کشور عراق، گفت: در این راستا مرز مسافرتی مهران از روز سه شنبه بسته می‌شود، اما مرز تجاری مهران با رعایت کامل دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی باز است.
مدیرکل گمرک استان ایلام گفت: هم‌اکنون قرنطینه‌های بهداشتی با جدیت بیشتری در مرز مهران فعال است و تیم‌های بهداشتی در این مرز برای غربالگری و پایش افراد آلوده و انجام اقدام های پیشگیرانه برای مقابله با بیماری‌ها حضور دارند.
«روح الله غلامی» افزود: تشدید اقدام های بهداشتی در مرز و غربالگری و پایش بهداشتی رانندگان و همچنین ضدعفونی کامیون های حامل کالاهای صادراتی در راستای مقابله با بیماری ویروسی کرونا در مرز بین المللی مهران انجام می شود.

 

آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/akharinkhabar_ilam/