ایرنا/ مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها در حوزه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: ۴۷ مورد مثبت ویروس کرونا از ابتدای همه گیری تاکنون در گذرگاه‌ مرزی میرجاوه شناسایی و به کشور مبدا برگشت داده شدند.

مجید سرتیپی، مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها در حوزه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ابراز کرد: همه رانندگان ترانزیت و سایر افرادی که از مرز زمینی میرجاوه وارد کشور می‌شوند از لحاظ نظام مراقبت سندرمیک بیمارها و ابتلا به عفونت‌های بومی شبه قاره هند مثل مالاریا، التور و فلج اطفال کنترل می‌شوند.
وی ادامه داد: علاوه‌بر بیماری‌های عفونی بومی منطقه بررسی علائم تنفسی، سابقه تماس و در صورت تشخیص کارشناسان تست تشخیص سریع کرونا هم از این افراد انجام می‌شود.
مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها در حوزه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: خطر ورود ویروس جهش یافته کرونا از خلال گذرگاه‌های غیر رسمی و مسافران از مبدا خارج کشور و یا کسانی که از سایر نقاط کشور به سیستان و بلوچستان آمده‌اند را بسیار جدی است.
وی از مردم سیستان و بلوچستان درخواست کرد که در صورتی که هر گونه سابقه تماس با مسافرانی که از خارج از کشور و یا از مبداء خوزستان و استان‌های همجوار را دارند و یا دچار علائم تنفسی و یا غیرتنفسی کرونا هستند سریعا به مراکز غربالگری منتخب سرپایی مراجعه کنند و یا اینکه وضعیت خود را از طریق شماره تلفن مستقم ۴۰۳۰ یا سامانه salmat.gov.ir به اطلاع مراقبان سلامت برسانند.
سرتیپی بیان کرد: بر اساس برسی‌ها و نتایجی که تاکنون بدست آمده مشخص شده که انواع جهش یافته ویروس کرونا از قابلیت سرایت و قابلیت بیماری‌زایی و مرگ و میر بیشتری نسبت به نوعی که در سال گذشته میلادی منتشر شد دارند؛ اما راه‌های پیشگیری از آن همان راه‌های پیشگیری از ویروس قبلی است.

آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today