ایرنا/ رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مراغه گفت: با تأیید کمیته ثبت آثار غیرمنقول کشور، ثبت ملی«خانه خیابانی» که در خیابان امام خمینی(ره) و بافت تاریخی این شهر قرار دارد، نهایی شد.

یعقوب طالبی، رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مراغه ابراز کرد: خانه تاریخی خیابانی از قدیمی‌ترین خانه‌های موجود در این شهرستان به شمار می‌رود که معماری آن مربوط به دوره اواخر قاجار و اوایل پهلوی است. 
به گفته وی این خانه تاریخی با برخورداری از سردابه و دو طبقه، دارای اندرونی و بیرونی بوده و در ساخت آن از آجرکاری خفته‌راسته و حصیری استفاده شده است. 
طالبی با بیان اینکه تلفیق آجر لعابدار از بارزه‌های تزئیناتی این ساختمان محسوب می‌شود، اظهار کرد: گوشه‌سازی و باغ ایرانی نیز از ویژگی‌های ساختاری آن است. 
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مراغه اضافه کرد: طی یک‌ونیم سال گذشته دیوارهای بیرونی، نمای بنا، قسمت‌های مختلف دیوارهای داخلی و درب و پنجره‌های این خانه مرمت و بندکشی شده و بخشی از دیوارهای محوطه و حیاط این خانه نیز بازسازی شده است.
وی بیان کرد: خانه خیابانی با مساحت حدود ۷۰۰ مترمربع به دلیل به کارگیری تزئینات کاشی در نمای بیرونی از خانه‌های زیبای تاریخی در این شهر محسوب می‌شود.

آخرین خبر آذربایجان شرقی در اینستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today