فارس/ مدیرکل محیط‌زیست استان کرمان گفت: شکارچیان فقط به‌دنبال تفریح نیستند و افزایش شکار به دنبال گران شدن گوشت را داریم و این شکار به عنوان ارتزاق هم موثر بود.

مرجان شاکری، مدیرکل محیط‌زیست استان کرمان ابراز کرد: امسال کار زیربنایی در محیط زیست انجام دادیم و خودروهایی را برای یگان محیط‌زیست اضافه کردیم و وضعیت یگان را تحول دادیم و جوان‌گرایی کردیم و فرماندهان یگان را جوان‌تر انتخاب کردیم.
وی افزود: در سال 98 تعداد متخلفان دستگیر شده توسط محیط‌زیست 291 مورد بود که در سال جاری به 441 مورد رسید و سلاح های مجاز توقیف‌شده در سال 98 برابر با 185 مورد و در سال جاری 267 مورد بوده است.
مدیرکل محیط‌زیست استان کرمان ابراز کرد: 39 مورد سلاح غیرمجاز در سال گذشته و 61 مورد هم در سال جاری توقیف شده است که نشان می‌دهد محیط‌بانان در حفظ امنیت منطقه هم نقش دارند.
شاکری درباره وضعیت گونه‌های شاخص استان کرمان تصریح کرد: ردپای یوزپلنگ را در استان کرمان می‌بینیم و دوربین‌های خوبی هم گذاشته‌ایم، اما هنوز موفق به عکس‌برداری از یوز نشده‌ایم؛ اقداماتی انجام داده‌ایم که نشان می‌دهد، طعمه‌های یوز را حفظ کرده‌ایم و جمعیت آنها را بالا برده‌ایم.
مدیرکل محیط‌زیست استان کرمان تصریح کرد: طی سال‌های گذشته تلفات یوزپلنگ در جاده کرمان- مشهد داشتیم و در بررسی‌ها به این نتیجه رسیده‌ایم که بیشترین تنوع ژنتیکی را یوزهای کرمان داشتند که نشان دهنده جمعیت خوب آنهاست.

حال خرس‌های یقه سفید کرمان خوب است
شاکری خاطرنشان کرد: خرس یقه سفید در استان کرمان جمعیت خوبی دارد زیرا شکایت‌های زیادی از تعارض خرس‌ها به ما می‌رسد و حتی در یک مورد خودم سر صحنه رفتم و به علت اینکه معادن در حال فعالیت هستند و وسعت بعضی روستاها افزایش یافته است، بنابراین منابع غذایی کم شده و این خرس‌ها مجبورند به‌سمت روستاها بیایند و تعارض بین حیوان و انسان صورت می‌گیرد و خرس هم وقتی برای خوردن میوه‌های درختی می‌آید یا فرار می‌کند یا عکس‌العملی مانند حمله نشان می‌دهد.


آخرین خبر کرمان در اینستاگرام :
Instagram.com/kerman_akhbar