صدا و سیما/ ثریا حاجت ارده جانی و آزاده علیزاده در رقابت های کشتی آلیش کشور یک مدال نقره و یک برنز کسب کردند.

در پایان ششمین دوره رقابت های کشتی آلیش بانوان کشور گرامیداشت شهدای سلامت در تهران، ثریا حاجت ارده جانی در وزن 60 کیلوگرم بعد از ورزشکاری از مازندران به مقام نائب قهرمانی رسید و صاحب مدال نقره شد.
در وزن 70 کیلوگرم، آزاده علیزاده دیگر کشتی گیر گیلانی پس از شرکت کنندگانی از توابع تهران و اصفهان بر سکوی سوم قرار گرفت و مدال برنز بر گردن آویخت.
در رده بندی تیمی مسابقات، مازندران با 92 امتیاز، اصفهان با 70 و توابع تهران با 63 امتیاز به ترتیب اول تا سوم شدند.
تیم کشتی آلیش گیلان هم با کسب 39 امتیاز در مکان هفتم قرار گرفت.
در رقابت های ششمین دوره کشتی آلیش قهرمانی بانوان کشور گرامیداشت شهدای سلامت، 112 کشتی گیر از 27 استان در خانه کشتی شهید ابراهیم هادی مجموعه ورزشی آزادی تهران با هم مسابقه دادند.
آلیش در زبان فارسی به معنی مبایحه و در زبان ترکی به معنای شروع کردن و گرفتن می باشد که به عنوان یک نام بر روی یک نوع کشتی محلی نهاده شده که به آن کشتی با شال هم می گویند.
کشتی آلیش از سال های بسیار دور به صورت یک کشتی سنتی در کشورهایی از جمله قرقیزستان، ازبکستان، ایران، لیتوانی، قزاقستان و در کُل، آسیای میانه دارای ریشه بوده و در سرزمین پهناور ایران در مناطقی از جمله استان خراسان، گلستان، مازندران دارای آثار دیرینه می باشد.
فعالیتهای بین المللی این ورزش از سال ۱۹۹۰ آغاز شده و قوانین مسابقات آن توسط آقایان بای آمان آرکین از قرقیزستان، عبدالکریم سودی از ایران، ناصر عزیزوف از ازبکستان، ویلتا کنتا تاس از لیتوانی تنظیم گردیده و در سال ۱۹۹۵ اولین دوره مسابقات بین المللی آلیش با قوانین متحد الشکل در کشور قرقیزستان در 2 بخش آقایان و بانوان برگزار شد.
هم اکنون ۳۹ کشور جهان دارای فدراسیون و انجمن رسمی و ۵۸ کشور جهان بصورت غیر رسمی در این زمینه فعالیت دارند.

آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today