فارس/ نوزاد نارسی که با ویژگی‌های خاص مورد عمل جراحی قرارگرفته بود، به لطف امام رضا(ع) و تلاش تیم پزشکی با توانمند شدن ریه‌هایش، امکان تنفس و جدا شدن از دستگاه تنفسی از بیمارستان ترخیص و تحویل خانواده‌اش شد.

برای اولین بار در شرق کشور بود که یک نوزاد نارس با ویژگی‌های خاص مورد عمل جراحی قرار می‌گرفت و نگرانی‌ها درباره وضعیت او زیاد بود، اما به لطف امام رضا(ع) و تلاش تیم پزشکی بیمارستان فوق تخصصی رضوی، «کوروش» هم عمل جراحی قلب را به‌سلامت پشت سر گذاشت و هم با توانمند شدن ریه‌هایش، امکان تنفس و جدا شدن از دستگاه تنفسی را پیدا کرد و از بیمارستان ترخیص شد.
جراح قلب بیمارستان‌رضوی، در خصوص داستان این تجربه نادر گفت: «کوروش» اوایل بهمن‌ماه، در سی‌و‌سومین هفته بارداری مادر یعنی هفت هفته زودتر از موعد متولدشده بود، به همین دلیل سیستم‌ها و اندام‌های حیاتی‌اش ازجمله ریه‌ها، کامل نبود. همچنین وزن این نوزاد حدود دو کیلو و ۲۰۰ گرم بود و تاکنون نوزادی با این وزن پایین در مشهد تحت عمل جراحی قلب قرار نگرفته بود که خوشبختانه با موفقیت در بیمارستان رضوی انجام شد.
محمود حسن‌زاده‌ملکی افزود: این عمل جراحی با توجه به سن و وزن پایین نوزاد، برای نخستین‌بار در شرق کشور انجام شد و نوزاد هفت روز پس از عمل جراحی ازنظر قلبی شرایط پایداری داشت، اما به دلیل مشکلات ریوی امکان ترخیص او نبود. درنهایت پس از سیر مراحل درمانی و انجام اکو، پس از یک ماه بستری در بیمارستان‌رضوی، اوایل اسفندماه مرخص و تحویل خانواده شد.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: در حال حاضر کوروش بدون استفاده از دستگاه، امکان تنفس دارد و فقط باید به مدت سه ماه، هرماه یک‌بار ویزیت شود. در صورت پایدار بودن شرایط بیمار پس‌ازاین مدت، او به‌صورت سالانه معاینه و وضعیت سلامتی‌اش بررسی می‌شود.
این فوق تخصص جراحی قلب و عروق درباره جزئیات عمل قلب این نوزاد نارس نیز ابراز کرد: این نوزاد تحت عمل «سوییچ شریانی»، جابه‌جایی عروق بزرگ، قرار گرفت. درگذشته چنین عمل‌های جراحی در مشهد انجام‌شده بود، اما ازنظر وزنی و سن، این نوزاد کوچک‌ترین فرد عمل شده در شرق کشور محسوب می‌شود.
وی جراحی سوییچ شریانی را یکی از عمل‌های جراحی سخت اطفال دانست و افزود: نکته مهم اینکه، قلب این نوزاد دارای سوراخ بین بطنی بود که طی عمل، علاوه بر جابه‌جایی عروق بزرگ، این سوراخ نیز ترمیم و بسته شد.
حسن‌زاده ‌ملکی ادامه داد: میزان مرگ‌ومیر در انجام این عمل جراحی در مراکز مختلف درمانی ایران حدود ۷ تا ۲۰ درصد است، البته به‌شرط آن‌که نوزاد زودتر از موعد متولد نشده باشد و وزنش زیر سه کیلو نباشد، هم‌چنین مهم است که قبل از جراحی، نوزاد بیماری یا مشکل دیگری نداشته باشد.
وی تأکید کرد: بی‌تردید نیروهای متخصص و توانمند و تجهیزات پیشرفته موجود در بیمارستان‌رضوی، این امکان را برای تیم ما مهیا کرد تا بتوانیم نوزادی با وزن پایین‌تر و شرایط خطرناک‌تر را در این بیمارستان عمل کنیم.
این فوق تخصص جراحی قلب و عروق  خاطرنشان کرد: تعداد بیمارستان‌های فعال در حوزه جراحی قلب کودکان در کشور، انگشت‌شمار است و در شرق کشور هم فقط در بیمارستان رضوی و بیمارستان امام رضا(ع) مشهد، عمل‌های سخت قلب کودکان و نوزادان انجام می‌شود.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تأکید کرد: بیمارستان فوق تخصصی‌رضوی جزو معدود مراکز خوب کشور در حوزه جراحی قلب کودکان و نوزادان است.

 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar