باشگاه خبرنگاران/ افزایش دو برابری قیمت آجیل در خراسان‌جنوبی موجب شده که حتی برخی از اقشار متوسط جامعه نیز توان خرید آن را نداشته باشند.

ماه پایانی سال که فرا می‌رسد، جنب و جوش دیگری شهر را فرا می‌گیرد و مردم تلاش می‌کنند در حد وسع خود برای نوروز و آغاز سال جدید اقلامی چون میوه، آجیل و شیرینی را تهیه کنند.
هر چند امسال نیز به واسطه شیوع کرونا بسیاری از مردم هنوز برای خرید آجیل و شیرینی و مهمانی گرفتن در تردید هستند، اما بسیاری هم که برای خرید اقدام می‌کنند با دیدن قیمت‌ها و یادآوری موجودی کارت بانکیشان ترجیح می‌دهند که به گونه دیگری نوروز را سپری کنند.
در این میان آجیل نیز از دیگر کالا‌ها عقب نمانده و افزایش روزافزون قیمت آن موجب شده که بسیاری از مردم جز در مواقع ضرورت از خرید آن اجتناب کنند، در حالی که این کالا مهمان همیشگی مهمانی‌های ایام نوروز ایرانیان بوده است.
غلامرضایی یکی از شهروندان خراسان‌جنوبی گفت: قیمت پسته و انواع مغز بسیار بالا است و خرید آن در حجم زیاد و برای ایام نوروز در توان مردم نیست.
او افزود: بسیاری از اقلام آجیل چون پسته و بادام در کشور خودمان تولید می‌شود و این افزایش قیمت جای تعجب دارد.

واقعیتی تلخ
غلامرضایی شهروند خراسان‌جنوبی گفت: این نکته دردناک است، ولی بسیاری از محرومان و نیازمندان و حتی اقشار متوسط جامعه درودی هم بر کرونا می‌فرستند که به بهانه آن مهمانی کاهش یافته است چرا که در غیر این صورت با این حجم از گرانی نمی‌دانند چطور می‌توانستند در ایام نوروز از مهمانانشان پذیرایی کنند.
خدابخش زاده از دیگر شهروندان خراسان‌جنوبی گفت: با آجیل مخلوط کیلویی ۱۰۰ هزار تومان و بادام کیلویی ۵۰ هزار تومان توان مالی برای خرید وجود ندارد و افراد ترجیح می‌دهند این مبلغ را برای نیاز‌های اساسی‌تر هزینه کنند.
او با اشاره به اینکه شاید در نهایت چند کیلویی تخمه آفتابگردان خریداری کنیم که از سایر اقلام ارزان‌تر است، افزود: نه تنها برای نیازمندان بلکه برای قشر متوسط جامعه نیز خرید انواع مغزها، چون پسته، فندق و بادام سخت شده است.

افزایش قیمت آجیل و خشکبار، از توت خشک تا مغز بادام
ریاسی که سال‌هاست در بازار بیرجند به کار فروش آجیل و سوغات خراسان‌جنوبی اشتغال دارد گفت: مغز و تخمه که جای خود دارد، توت خشک به عنوان کم ارزش‌ترین خشکبار هم با افزایش قیمت رو به رو بوده است.
او با بیان اینکه آجیل مخلوط پارسال بین ۴۰ تا ۱۱۰ هزار تومان بوده است، افزود: در حال حاضر قیمت آجیل مخلوط به کیلویی ۱۳۰ تا ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافته است که برای بسیاری از اقشار جامعه تهیه آن مشکل است.
ریاسی بیان کرد: قیمت هر کیلو تخمه کدو نیز در حال حاضر بین ۴۰ تا ۹۵ هزار تومان است.
این فروشنده سوغات و آجیل در خراسان‌جنوبی درباره چرایی افزایش قیمت آجیل به ویژه اقلام تولید داخل اظهار کرد: به نظر من این موضوع به عدم مدیریت مسئولان برمی‌گردد و افزایش قیمت اقلامی از آجیل که در داخل تولید می‌شود توجیه خاصی ندارد.
او ادامه داد: البته به طور کلی می‌توان برای گرانی آجیل به دلایلی چون گران شدن هزینه حمل و نقل و حتی دلار اشاره کرد.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today