بازار/ شهروندان خراسان جنوبی برای تأمین سیمان مورد نیاز برای ساخت و ساز با مشکلاتی رو به رو هستند و برخی از کارخانه‌ها به واسطه سود بیشتر ترجیح بر صادرات سیمان تا توزیع آن در داخل استان را دارند.

بعد از سال‌ها و با سختی و ذره ذره پس انداز کردن، زمینی خریده‌اند و حالا با هزار امید و آرزو مشغول ساخت و ساز هستند ولی هر روز گرانی یکی از مصالح ساختمانی مانعی برای سرعت بخشیدن به خانه‌دار شدنشان ایجاد می‌کند.
یک روز سخن از گران‌شدن آهن و در و پنجره است و روزی هم کمبود سیمان و شایعه گران شدن آن موجب نگرانی‌شان می‌شود.

شایعاتی که شهروندان را نگران می‌کند
مدتی است که مردم در خراسان‌جنوبی برای تهیه سیمان با مشکلاتی رو به رو هستند و از طرف دیگر شایعاتی که هر روز از گران‌شدن قیمت سیمان به گوش می‌رسد موجب نگرانی آن دسته از افرادی می‌شود که در حال ساخت و ساز خانه هستند.
چندی پیش مشکلاتی که در زمینه سوخت نیروگاه ها و به تبع آن قطعی برق کارخانه های سیمان به وجود آمد کل کشور و همچنین خراسان‌جنوبی را در حوزه سیمان با کمبودهایی مواجه کرد که رفع آن همت و تلاش مسئولان را می‌طلبد.
جلیل چاجی نائب رئیس اتحادیه مصالح ساختمانی بیرجند در گفت و گو با خبرنگار بازار در این زمینه اظهارکرد: متأسفانه به واسطه قطعی برق کارخانه‌های سیمان سفارشات انباشته شد و برای مدتی در استان در زمینه تأمین سیمان با مشکل رو به رو شدیم.

وقتی صادرات سودآورتر از تأمین نیاز داخل است!
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر قیمت سیمان کیسه‌ای ۲۲ هزار تومان است، بیان‌کرد: کارخانه‌های سیمان در مقطعی سیمان تحویل نمی‌دادند و اینطور که شنیدیم، می‌گفتند وقتی که ما هر تن سیمانی را ۶۰۰ هزار تومان صادرات می‌کنیم چرا با نصف قیمت در داخل استان توزیع کنیم.
نائب رئیس اتحادیه مصالح ساختمانی بیرجند با بیان اینکه با همکاری سازمان صمت و استانداری این مشکل را حل کردیم، گفت: در حال حاضر یکی از کارخانه‌های سیمان می‌گوید کوره ما خراب شده و برای همین سیمان تحویل نمی‌دهد.
چاجی اظهارکرد: البته به نظر من این موضوع نیز یک بهانه برای تحویل ندادن است چرا که مگر ممکن است یک کارخانه سیمان دپوی محصول نداشته باشد.
وی در زمینه تأثیر کاهش سیمان در بازار بر ساخت و سازها یادآور شد: هر چند سیمان در ساخت و ساز یک آیتم و مؤلفه مهم است ولی نه آنقدر که بتواند کار را به تعطیلی بکشاند و موضوعات مهمتری به جز سیمان در کاهش ساخت و سازها تأثیر دارد.
علیرضا اکبری مطلق مدیرعامل و عضو هیئت مدیره یکی از کارخانه‌های سیمان خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: ما هیچ کاهش تحویلی نداشته‌ایم و در حال حاضر روزانه دو هزار و ۸۰۰ تن سیمان تحویل می‌دهیم.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today