فارس/ بارش برف و کولاک باعث ريزش سقف تعدادي از واحدهاي مرغداري جغتاي شد و با تلف شدن ۷۰ هزار جوجه مرغ گوشتي و خسارت ۳۵ ميليارد ريالي عملاً مرغداران اين شهرستان را به خاک سياه نشاند.

در حالي‌که ميزان بارش در زمستان امسال افت شديد داشته، بارش برف از ساعات اوليه بامداد امروز موجب خوشحالي مردم  جغتاي شد و از سوي ديگر بر اساس اعلام مسئولان اين برف و کولاک علاوه بر اينکه منجر به بروز خسارت ۳۵ميليارد ريالي و ريزش سقف ۶ واحد مرغداري در جغتاي شد، تلف شدن ۷۰هزار جوجه مرغ گوشتي خاطره تلخي را بر ذهن مرغداران جغتايي برجاي گذاشت.
ذبيح‌الله خاتم‌پورمرغدار جغتايي که به سبب بارش برف شب گذشته در اين شهرستان متحمل خسارت شده بود، گفت: بارش برف و کولاک سنگين باعث ريزش سقف سالن مرغداري شد و ۳۰ هزار جوجه مرغ گوشتي ۵۲ روزه، تلف شد.
وي با بيان اينکه جوجه مرغ‌ها بيمه بودند اما سالن مرغداري بيمه نبود، افزود: اگرچه بارها براي بيمه کردن سالن مرغداري اقدام کردم اما به دليل اينکه ميزان خسارت سالن‌هاي مرغداري بالا است و براي بيمه توجيه اقتصادي ندارد نمايندگي بيمه حاضر به همکاري نشد.
مهدي ناجي يکي ديگر از مرغداران جغتاي که بعد از حدود يک سال تعطيلي مجدد اقدام به فعال کردن واحد مرغداري‌اش کرده است گفت: به دليل قيمت بالاي نهاده‌هاي دامي چندين ماه مرغداري را تعطيل کرديم و به خاطر نزديک شدن  به عيد نوروز و کمبود گوشت مرغ شروع به کارکرديم که براثر بارش اين برف و بوران سنگين سقف سالن ريزش کرد و بيش از ۱۰ هزار جوجه مرغ گوشتي ۲۸روزه،  تلف شد.
وي يادآور شد: به دليل نبود سالن و کشتارگاه در شهرستان جوجه مرغ‌هايي هم که زنده مانده‌اند نيز تا فردا تلف مي‌شوند و من مرغدار بايد تمام زندگي‌ام را بفروشم تا بتوانم اين خسارت را جبران کنم.
اين مرغدار جغتايي با اشاره به خسارت وارده به مرغداران اين شهرستان خواستار حمايت و پشتيباني مسئولان شد و تأکيد کرد: با توجه به هشدار هواشناسي در خصوص بارش برف و باران تمهيدات اوليه ازجمله تهيه سوخت را براي وسايل گرمايشي در نظر گرفته بوديم اما بارش برف و کولاک به اين شدت در تاکنون در چند سال اخير در جغتاي رخ نداده بود و سبب غافلگيري مرغداران اين شهرستان شد.
يکي ديگر از مرغداران خسارت‌ديده جغتاي هم که بيش از ۱۵ هزار جوجه مرغ گوشتي‌اش براثر ريزش سقف سالن مرغداري تلف‌شده بودند، گفت: تمامي جوجه مرغ‌ها بيمه هستند، اما امروز صبح با صندوق بيمه بانک کشاورزي تماس گرفتم اما کسي پاسخ نداد.
رمضان جغتايي با انتقاد از نحوه پاسخگويي مسئولان بيمه که منجر به سردرگمي مرغداران شده است، ابراز کرد: قرار بود کارشناسان شهرستان جوين براي بازديد از مرغداري و برآورد خسارت مراجعه کنند که طي تماس تلفني اعلام کردند هنوز درخواستي داده نشده است.
همچنين اسماعيل نايبي مرغدار خسارت‌ديده جغتاي افزود: چون بارش برف به‌صورت کولاک بوده باعث جمع شدن برف در برخي از قسمت‌ها شده و سنگيني برف باعث ريزش سقف سالن شد که خوشبختانه مرغداري ما خالي از جوجه مرغ بود و فقط سالن مرغداري خسارت‌ديده است.
نايبي تصريح کرد: چون ميزان خسارت سالن‌هاي مرغداري بالا است شامل بيمه نمي‌شوند و اين‌يکي از مشکلات مرغداران اين شهرستان است.

خسارت ۳۵ ميليارد ريالي به مرغداري هاي جغتاي
رئيس جهاد کشاورزي جغتاي  نيز گفت: بارش  برف شديد و کولاک بامداد امروز سبب بروز خسارت به ۶ واحد مرغداري اين شهرستان و تلف شدن ۷۰ هزار جوجه مرغ گوشتي شد.
خليل شايستگان با اشاره به اينکه جغتاي داراي ۲۰ واحد مرغداري است يادآور شد: ميزان خسارت وارده به اين ۶ واحد مرغداري ۳۵ ميليارد ريال است.
وي با بيان اينکه تمامي طيور اين واحدهاي مرغداري تحت پوشش بيمه قرار دارند، افزود: متأسفانه به دليل هزينه  بالا، سالن‌هاي مرغداري تحت پوشش بيمه قرار ندارند.
رئيس جهاد کشاورزي جغتاي با اشاره اينکه اين شهرستان فاقد کشتارگاه است و به‌نوعي آه ندارد که با ناله سودا کند يادآور شد: کارشناس بيمه قرار بود براي بازديد از خسارت واردشده به مرغداري‌هاي جغتاي مراجعه کند اما به دليل مسدود بودن جاده اين حضور انجام نشد و اگر تا فردا بعد از باديد کارشناس بيمه جوجه مرغي زنده بماند به کشتارگاه قوچان ارسال مي‌شود.
در حالي شاهد تلف شدن ۷۰ هزار جوجه مرغ گوشتي در جغتاي بوديم که اين روزها کمبود گوشت مرغ در خراسان رضوي به‌عنوان يکي از استان‌هاي توليدکننده مرغ باعث تشکيل صف‌هاي طويل خريداران در شهرهاي مختلف شده است. همچنين اين احتمال وجود دارد به دليل نبود کشتارگاه در جغتاي و عدم حضور به‌موقع کارشناس بيمه جوجه مرغ‌هاي باقي‌مانده براثر سرما نيز در اين شهرستان تلف شوند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar