صاحب نيوز/ سامانه بارشي دو روز گذشته با بارش برف سبب مسدود شدن مسيرهاي روستايي در شهرستان فريدونشهر شد و در پي آن تندبادهاي لحظه‌اي موجب خسارت آوردن به شبکه توزيع برق اين شهرستان شد.

سامانه بارشي که طي 48 ساعته گذشته بعد از پيش بيني و اعلام هشدار وضعيت نارنجي سازمان هواشناسي استان اصفهان در شهرستان فريدونشهر استقرار پيدا کرده بود موجب بارش برف و باران در سطح اين شهرستان شد.
طبق داده‌هاي هواشناسي ميزان بارش در سطح شهرستان فريدونشهر در پي فعاليت سامانه بارشي دو روز گذشته 52.5 ميليمتر بود که مجموع بارش‌هاي سال آبي جاري فريدونشهر را به 332.3 ميليمتر رساند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15 درصد و نسبت به ميانگين بلند مدت اين شهرستان در اين بازه زماني هشت درصد با کاهش بارندگي‌ها روبرو است.
حسين خلجي، رئيس اداره هواشناسي شهرستان فريدونشهر، در اين رابطه به خبرنگار صاحب نيوز گفت: همان طور که پيش بيني شده بود فريدونشهر روز گذشته را با تندبادهاي لحظه‌اي گذراند که بيشترين سرعت باد ديشب به 65 کيلومتر در ساعت رساند.
بنابر پيش بيني‌ها فريدونشهر تا پايان سال بارشي نخواهد داشت و هواي اين شهرستان آفتابي خواهد بود ولي از اوايل سال نو با بارش‌هاي خوبي سال 1400 هجري شمسي را آغاز خواهد کرد.
اين تندبادهاي لحظه‌اي موجب وارد آمدن خسارت به شبکه توزيع برق در فريدونشهر و روستاهاي آن شد. مدير امور برق شهرستان فريدونشهر با اعلام اين خبر اظهار کرد: شب گذشته تندباد موجب خم کردن ستون برق و پاره کردن سيم انتقال برق شد که در نهايت سبب شد در بخش‌هاي از شهر فريدونشهر و برخي روستاهاي اين شهرستان براي ساعتي قطعي برق داشته باشيم.
بيژن مرتضايي‌پور تصريح کرد: فيدر 9 شبکه توزيع برق فريدونشهر ديشب دچار آسيب شد که با تلاش تيم حوادث اين اداره زير بارش باران و وزش شديد باد، بعد از حدود يک ساعت تعمير و مجددا شبکه برق‌دار شد.
وي گفت: هر چند با وزش تندباد ديشب، شبکه برق همه شهرستان‌هاي منطقه، شب پر حادثه‌اي را پشت سر گذاشتند اما در شهرستان فريدونشهر همه مشکلات برطرف شده و قطعي برق نقاط مختلف شهرستان به حداقل رسيد.
ابراهيم اصلاني، معاون عمراني و برنامه ريزي فرماندار فريدونشهر، هم در گفتگو با صاحب نيوز اظهار کرد: طي دو روز گذشته حادثه‌اي در سطح شهرستان در اثر وزش تندباد و يا بارش شديد باران گزارش نشده است.
رئيس اداره راهداري و حمل و نقل جاده‌اي شهرستان فريدونشهر هم بارش برف دو روز گذشته در فريدونشهر را موجب مسدود کردن گردنه کلوسه عنوان کرد که تنها مسير تردد هفت روستاي منطقه پشتکوه دوم اين شهرستان است و به خبرنگار صاحب نيوز گفت: اين بارش‌ها که در گردنه کلوسه به صورت بارش برف 60 سانتيمتري بود، عبور و مرور در اين گردنه را متوقف کرد اما با تلاش راهداران هم اکنون اين گردنه هم بازگشايي شده و تردد در همه محورهاي شهري و روستايي شهرستان امکان پذير است.
علي اکبر آقايي افزود: در حال حاضر کولاک و وزش باد آرام شده است و در هيچ يک از محورهاي شهرستان مخاطره اين چنين وجود ندارد و تنها به دليل برودت هوا همزمان با غروب آفتاب امکان يخ زدگي سطح معابر وجود دارد لذا رانندگان براي تردد در اين معابر بايد احتياط لازم را رعايت کنند.
همراه شدن بارش باران و برف در اين وقت از سال با سقوط بهمن در سراشيبي کوهستان‌ها و دامنه کوه‌ها همراه است بنابراين توصيه مي‌شود کوهنوردان در اين زمان از حرکت به سمت کوه و کوهنوردي کردن خودداري کنند.
بارش برف اخير سبب استحکام برف پيست اسکي فريدونشهر شد و کاهش دماي هوا نيز اين مسأله را تقويت کرد بنابراين اسکي بازان براي هفته جاري و حتي هفته آينده نيز مي‌توانند در اين پيست بين المللي آخرين ورزش اسکي خود در سال آبي جاري را تجربه کنند.

آخرين خبر اصفهان در اينستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today