رکنا/ سلام کردن به وزير بهداشت شگرد کلاهبرداراني بود که سر 11 نفر در مشهد کلاه گذاشتند. رئيس پليس فتاي خراسان‌رضوي جزئيات پرونده سرقت به بهانه برنده‌شدن در يک پويش را تشريح کرد.

شماره غريبه بود و با مثبت هفت شروع مي‌شد. مرد جوان به تلفنش پاسخ داد و با صداي سرزنده و شادابي از آن سوي خط روبه‌رو ‌شد. مرد از آن سوي خط، با بذله‌گويي و خنده‌هاي تصنعي اعلام کرد که مجري صداو‌سيماست و قرار است برندگان پويش «درخانه بمانيم» را در برنامه زنده تلويزيوني با حضور دکتر نمکي، وزير بهداشت معرفي کند.
مجري سپس از مخاطبش خواست تا به وزير بهداشت و مردم سلامي بدهد و خودش را معرفي کند. بعد از گذشت دقايقي، مجري جوان در ادامه ارتباط اعلام کرد که: شما برنده 9ميليون تومان شده‌ايد که قرار است به همين اندازه براي شما اينترنت سالانه شارژ شود، البته گزينه دومي هم وجود دارد که مي‌توانيد اين مبلغ را به صورت نقدي هم دريافت کنيد.

مجري قلابي با نام وزير بهداشت کلاهبرداري کرد
وسوسه پول نقد در روزهاي منتهي به سال جديد، اين شهروند را اندکي قلقلک مي‌دهد تا جايي که او گزينه دوم را انتخاب مي‌کند. در اينجا فرد تماس گيرنده با سؤالات تخصصي و فني گسترده از او مي‌خواهد تا يک بانک را به منظور واريز وجه انتخاب کند. او نام يکي از بانک‌هاي دولتي را مي‌گويد. سؤال بعدي به خط تلفن همراه برمي‌گردد که بايد حتما به نام فرد برنده باشد، مرد جوان اطمينان مي‌دهد که خط به نام خودش است.
مجري صدا و سيما با تأکيد بيشتر که بايد حتما خط به نام خودش باشد، از او مي‌خواهد که در اولين فرصت با کپي مدارک شناسايي و مدارکي که نشان دهد خط تلفن همراه به نام خودش است به دفتر پيشخوان دولت الکترونيک برود و فرمي را پر کند تا مراحل تأييد حساب از سوي بانک انجام شود.
بعد از اين مرحله، تماس گيرنده باز هم اصالت خط را به ميان مي‌کشد و تأکيد مي‌کند که خط حتما بايد به نام خودت باشد. فرد برنده نيز دوباره اطمينان خاطر مي‌دهد که همين‌گونه است، اما مجري براي محکم‌کاري از مرد جوان کد ملي مي‌گيرد تا از مخابرات استعلام بگيرد. دقايقي بعد پيامکي روي گوشي فرد برنده مي‌آيد که حاوي رمزي بوده است. تماس‌گيرنده از او مي‌خواهد که رمز را برايش بخواند.
از اينجا به بعد را شاکي اين‌گونه تشريح مي‌کند: چون مي‌دانستم نبايد اطلاعات محرمانه را به افراد غريبه بدهم، از دادن رمز سر باز زدم. عصبانيت را در صداي فرد آن طرف خط احساس کردم. اما او دست‌بردار نبود و گفت براي اينکه به من اطمينان کنيد، هم‌اکنون 3ميليون تومان به حسابتان واريز مي‌کنم و بعد از دريافت شماره کارت، 3ميليون تومان به حسابم واريز شد، اما من باز هم اطمينان نکردم و کد دومي که برايم آمده بود را برايش نخواندم. از اينجا به بعد او حسابي عصباني شده بود با پرخاشگري و تهديد از من خواست تا کد را به او بدهم. اما من اين کار را نکردم و گفتم که مشکل ما را کارشناسان پليس فتا حل خواهند کرد و تماس را قطع کردم.
اين فرد درباره اينکه چه شماره حسابي به اين فرد داده است و مشخصات پيامک‌هاي ارسالي چه بوده، اعلام کرد: من شماره حسابي را به طرف دادم که فقط 70هزار تومان موجودي داشت و با اين حساب کار نمي‌کردم. پيامک‌هايي که براي من رسيد از سرشماره‌هاي بانکي بود و در عنوان پيامک نام اختصاري خدمات الکترونيک بانک آمده بود.
رئيس پليس فتاي خراسان‌رضوي با اشاره به اينکه در اين پرونده با اعضاي يک باند کلاهبرداري روبه‌رو هستيم، بيان کرد: اين بار شيادان نه تنها نتوانسته‌اند وجهي از حساب اين شهروند سرقت کنند که 3ميليون تومان را هم از دست داده‌اند.
سرهنگ جواد جهانشيري بيان کرد: در اين شگرد فردي که خود را مجري صداوسيما معرفي مي‌کند، با وعده پرداخت 9ميليون تومان وجه نقد ذهن افراد را با عناوين مختلف از موضوع دور مي‌کند و به اين بهانه که بايد کد ملي فرد را استعلام بگيرد، در واقع اقدام به فعال کردن اينترنت بانک افراد مي‌کند و با دريافت کد ارسالي از سوي بانک به حساب قرباني دسترسي پيدا مي‌کند.

11 قرباني در مشهد فريب مجري قلابي صدا و سيما را خوردند
وي ادامه داد: هر چند در اين پرونده اين افراد يک بار شکست خورده‌ و به مقصود خود نرسيده‌اند، اما متأسفانه هم‌‌اکنون 11شهروند ديگر فريب اين شيادان را خورده و بالغ بر 100ميليون تومان خود را از دست داده‌اند.
رئيس پليس فتاي خراسان‌رضوي درباره شناسايي متهمان در اين پرونده بيان کرد: استفاده از کارت‌هاي استيجاري و واسط، به همراه شماره تماس‌هاي مجازي، امکان شناسايي متهمان را زمان‌بر مي‌کند.
جهانشيري با بيان اينکه بهترين راه پيشگيري از افتادن به دام شيادان مجازي، احتياط و پيشگيري است از شهروندان خواست تا اطلاعات شخصي خود حتي کد ملي را در اختيار افراد غريبه قرار ندهند به خصوص در روزهاي پاياني اسفند که حساب کارمندان و کارگران با دريافت عيدي و پاداش معمولا پروپيمان‌تر است.


به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar