ايرنا/ رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان فارس گفت: ۷۰ دلال و واسطه در بازار مرغ اين استان که براي بازار اين کالا مخرب هستند، شناسايي شدند.

حسين پژمان، رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان فارس اظهار داشت: اين واسطه ها در حوزه ارتباط با مرغدار و تامين مايحتاج و منابع مالي مرغدار براي تامين جوجه و نهاده فعاليت مي‌کنند و مرغ تحويل کشتارگاه مي دهند و از اين محل نيز مجددا با کد مشخص که سازمان صنعت، معدن و تجارت استان صادر کرده وارد بازار مي کنند.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان فارس بيان کرد: اسامي و مشخصات ۷۰ نفر واسطه و دلال فعال در بازار مرغ اين استان به صورت کامل مشخص است.
وي ادامه داد: اين واسطه ها در آناليز هزينه هاي مرغ در نظر گرفته نشده اند در حالي که  اين افراد براي کسب سود فعاليت مي کنند و بخشي از گراني قيمت مرغ نيز به همين دليل است.
پژمان يکي از مشکلات اساسي بازار مرغ را وجود اين واسطه ها عنوان کرد و گفت: با انجام مجموعه اقدامات ملي و استاني در حال حاضر در فارس قيمت هر کيلوگرم مرغ گرم حدود ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان است.
او اعلام کرد: تاکنون يک کشتارگاه و ۱۳ مرغداري متخلف که در حوزه نرخ‌گذاري غيرمنطقي برخورد مي کردند به سازمان تعزيرات حکومتي معرفي شده‌اند.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان فارس بيان کرد: مديريت امنيتي و دستوري در اين حوزه باعث مي شود که مرغدار از توليد منصرف شود و در پي آن کاهش محصول و گراني نيز حاصل مي شود.
وي با بيان اينکه کنترل واسطه ها در اختيار جهاد کشاورزي نيست ،عنوان کرد: در حال حاضر مرغدار در اين استان حداکثر به ازاي هرکيلوگرم مرغ ۱۶ هزارتومان دريافت مي کند و عمدتا واسطه ها سود زيادي دريافت مي کنند.
پژمان افزود: بازار مرغ از ابتداي مهرماه امسال به دليل کمبود سويا در نيمه مهرماه به علت عدم هماهنگي و عدم تامين ارز متلاطم شد.
وي ادامه داد: از ابتداي آبان ماه وزارت جهاد کشاورزي تامين خوراک دام را به صورت صد در صد به عهده گرفت و اکنون مشکلي در اين حوزه وجود ندارد.
وي اضافه کرد: اجراي محدوديت مرغ سايز نيز برداشته شد و دوره پرورش از ۴۰ روز به ۴۵ روز افزايش و خوراک پنج روزه نيز اضافه شد.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان فارس گفت: سقف جوجه ريزي ۱۰ درصد افزايش يافته که مجموعا اين سه اقدام از سوي وزارت جهاد کشاورزي براي کنترل قيمت مرغ و افزايش توليد در سراسر کشور انجام شده است.
وي در ادامه به اقدامات فارس براي کاهش قيمت مرغ اشاره کرد و گفت:‌قيمت مصوب هر کيلوگرم مرغ گرم در حال حاضر ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است و در اغلب استان‌ها به دلايل متعدد هنوز قيمت مصوب محقق نشده است.
پژمان ادامه داد: زنجيره مرغ از توليد تا مصرف فرآيند طولاني را طي مي کند که شامل جوجه ريزي،مرغدار،کشتارگاه،خرده فروش و عمده فروش و از همه مهمتر واسطه هايي که در اين صنعت کار مي کنند که همه اين موارد در قيمت تمام شده مرغ موثر است.
وي به ايجاد ۳۲ فروشگاه عرضه مستقيم گوشت مرغ در شيراز اشاره کرد و گفت: با هدف کنترل قيمت ها در بازار روزانه حدود ۵۰ تن مرغ منجمد نيز با قيمت ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان در سطح استان فارس توزيع مي شود.
پژمان در پاسخ به سوالي در خصوص اينکه آيا قيمت کنوني مرغ در بازار که حدود ۲۶ هزار تومان است منطقي است يا خير؟ گفت: با توجه به افزايش هزينه در همه بخش ها قيمت کنوني مرغ چندان هم بالا نيست و از نظر علم اقتصاد قيمت تمام شده محصول تعيين کننده نهايي قيمت نيست بلکه عرضه و تقاضا در سطح بازار اين نرخ را مشخص مي کند.
او وضعيت کنوني اقتصاد را در شرايط جنگي دانست و افزود: هيچ نوع تجربه محسوسي در اين زمينه وجود ندارد که در شرايط اقتصاد جنگي چگونه بايد عمل کرد.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان فارس با بيان اينکه در شرايط اقتصاد جنگي در برخي موارد ناگزير به دستوري عمل کردن هستيم که اين وضعيت در برخي مواقع پاسخگو نيست،گفت: در حال حاضر التهابي در بازار مرغ استان فارس وجود ندارد.
وي به بخشنامه جديد وزارت جهاد کشاورزي که از شنبه ۲۳ اسفندماه ۹۹ ابلاغ شده اشاره کرد و گفت: براساس اين بخشنامه شرکت پشتيباني امور دام اقدام به خريد مرغ خواهد کرد که اجراي اين بخشنامه به کمک شوراي تامين استان فارس نياز دارد و بايد ديد با اين بخشنامه جديد مي توان قيمت مرغ را در سطح استان متعادل تر کرد.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان فارس با بيان اينکه هيچ مشکلي اکنون در حوزه توليد گوشت مرغ در سطح استان وجود ندارد اظهار کرد: روزانه حدود ۲۸۰ هزار قطعه مرغ توليدي استان کشتار مي شود که حدود ۴۰۰ تن گوشت مرغ بدون ضايعات است که مصرف روزانه در فارس نيز همين ميزان است و هيچ مشکلي در اين زمينه وجود ندارد.
وي ادامه داد: جداي از اين روزانه حدود ۵۰ تن مرغ منجمد نيز در سطح استان فارس و خصوصا حاشيه شهرها توزيع مي شود.

آخرين خبر فارس در اينستاگرام :
https://instagram.com/fars.online