رکنا/ تا اسفند ماه سال گذشته سه یارانه نقدی از سوی دولت پرداخت می‌شد؛ یارانه نقدی، یارانه معیشتی و یارانه معیشتی کرونا؛ اما با پایان سال ۹۸ اعلام شد که پرداخت یارانه معشیتی کرونا که فقط چهار مرحله ادامه داشت، دیگر ادامه ندارد.

با پایان یافتن یارانه معیشتی کرونا، در سال ۱۴۰۰ دو یارانه به حساب خانوار واریز خواهد شد؛ یارانه نقدی و یارانه معیشتی. هر چند که یارانه مستقیم، بهترین راهکار برای حمایت از خانوارهای کم‌درآمد است؛ اما اشکالات ساختاری موجب شده، این رویکرد کارایی لازم را نداشته باشد؛ به عنوان مثال ثابت ماندن یارانه نقدی موجب شده قدرت خرید آن بیش از ۸۸ درصد کاهش یابد.

یارانه نقدی
اولین یارانه نقدی در اواخر دهه ۸۰ پرداخت شد و تاکنون نیز ادامه دارد. با وجود اینکه بیش از ۱۰ سال از پرداخت اولین یارانه نقدی می‌گذرد، مبلغ آن هنوز تغییری نداشته و همان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی است که در اولین مرحله پرداخت شد. با توجه به تورم‌های یک دهه گذشته، این میزان یارانه نقدی قدرت خرید خود را از دست داده‌ است و عملاً اثرگذاری قابل توجهی بر معیشت خانوارها ندارد. قدرت خرید نقدی طی این سال‌ها بیش از ۸۸ درصد کاهش یافته‌است؛ به بیان دیگر چنانچه بخواهیم قدرت خرید ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان آذر ماه ۱۳۸۹ را به خانوار بدهیم، باید یارانه نقدی به بیش از ۳۹۰ هزار تومان در پایان اسفند ماه ۱۳۹۹ افزایش یابد.

یارانه معیشتی
یارانه معیشتی برای نخستین بار آذر ماه ۹۸ به حساب سرپرست خانوارهای مشمول واریر شد؛ آغاز پرداخت این یارانه به افزایش قیمت بنزین در آبان ۹۸ باز می‌گردد. پس از افزایش قیمت بنزین، درآمدهای حاصل از آن ۳۰ هزار میلیارد تومان اعلام شد و براین اساس، مقرر شد تا این رقم به ۶۰ میلیون ایرانی در قالب یارانه معیشتی اختصاص یابد.
هفدهمین مرحله از این یارانه نیز به عنوان اولین یارانه معیشتی سال ۱۴۰۰ در دهم فروردین ماه واریز شد و مرحله هجدهم آن در اردیبهشت ماه امسال اجرایی خواهد شد.
گفتنی است؛ که مبلغ این یارانه بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان متغیر خواهد بود؛ بدین صورت که خانوارهای یک نفره ۵۵ هزار تومان، خانوارهای دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانوارهای سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانوارهای چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانوارهای پنج نفره ۲۰۵ هزار تومان یارانه دریافت می‌کنند.

یارانه‌ای که حذف شد
یارانه معیشتی کرونا برای اولین بار در آذر ماه ۱۳۹۹ پرداخت و مقرر شد تا پایان سال گذشته ادامه یابد؛ این یارانه معیشتی در راستای حمایت از اقشار آسیب‌دیده از کرونا اجرایی شد. یارانه‌ای که حواشی و اعتراضات زیادی را نیز با خود به دنبال داشت و بسیاری معتقد بودند با وجود نیازمند بودن، مشمول یارانه معیشتی کرونا نشدند.
یارانه معیشتی کرونا، در مبالغ ۱۰۰ و ۱۲۰ هزار تومانی تصویب شده ‌بود؛ اعضای کمیته امداد و سایر نهادهای حمایتی از جمله افرادی بودند که یارانه ۱۲۰ هزار تومان دریافت کردند و یارانه ۱۰۰ هزار تومانی نیز به افرادی که دارای شرایطی چون بیمه‌پرداز نبودن، نداشتن درآمد ثابت، شاخص‌های پایین درآمدی و غیره بودند تعلق می‌گرفت؛ شروطی که بسیاری از نیارمندان را از چرخه دریافت این یارانه حذف می‌کرد و بار دیگر خلع یک سیستم جامع اطلاعاتی را بیش از گذشته آشکار کرد. آخرین مرحله از این یارانه نیز در اواخر اسفند ماه سال گذشته به حساب سرپرست خانوارها واریز شد

آخرین خبر آذربایجان شرقی در اینستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today