صدا و سیما/ مسئول حیات وحش مازندران گفت: مرگ پرندگان زمستان گذران سیبری در تالاب بین المللی میانکاله با مهاجرت ۹۷ درصدی پایان یافت.

کوروس ربیعی مسئول حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران اظهار کرد: حدود ۹۷ درصد پرندگان زمستان گذران برای جوجه آوری، تالاب بین المللی میانکاله را به مناطقی با عرض جغرافیایی بالا به خصوص سیبری ترک کردند.
کوروس ربیعی با بیان اینکه از نهم بهمن پارسال تا کنون پرندگان زمستان گذران زیادی در تالاب بین المللی میانکاله و خلیج گرگان بر اثر فعالیت باکتری بوتولیسم تلف شدند، افزود: ۳۲ گونه پرنده زمستان گذران بر اثر سم بوتولیسم در شبه جزیره میانکاله تلف شدند.
او گفت: بیشترین تلفات مربوط به پرندگان زمستان گذران چنگر با ۹۳، مرغابی با ۳، فلامینگو با ۲ و باکلان‌ها و کاکایی‌ها و آبچلیک‌ها با یک درصد بوده است.
ربیعی با وجود اینکه درصد کمی از پرندگان مهاجر زمستان‌گذران از جمله فلامینگو‌ها، کاکایی‌ها و باکلان‌ها در استان حضور دارند، اما تلفاتی در یک هفته گذشته در میانکاله گزارش نشده است.
مسئول حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه با این وجود ماموران محیط زیست همواره درحال پایش در تالاب هستند، افزود: درصد پایینی از پرندگان مهاجر معمولا تا اواخر فروردین ماه در استان حضور دارند و به تدریج استان را ترک می‌کنند.
او با اشاره به اینکه ورود پرندگان تابستان‌گذران به طبیعت استان تداوم دارد، گفت: برخی از پرندگان از جمله پرستو‌ها و زنبورخور‌ها وارد شده و برخی تا اواخر فروردین ماه وارد استان می‌شوند.
مسئول حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت:با توجه به اینکه پرندگان تابستان‌گذران برای آشیانه‌سازی و جوجه‌آوری وارد طبیعت استان می‌شوند، این دوران برای آن‌ها حساس و بحرانی بوده و باید تمام مسائل مورد توجه قرار گیرد.
ربیعی افزود: درخواست ما از جوامع محلی ایجاد امنیت و آرامش در محیط‌ها و کانون‌های آشیانه‌سازی پرندگان مدنظر قرار دهند.

آخرین خبر مازندران در اینستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today