ایرنا/ معاون موزه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: با اهدای سفالینه‌ای مربوط به عصر برنز و هزاره سوم پیش از میلاد توسط یک بانوی فرهنگ‌دوست کرمانی به موزه رضوی، عمر قدیمی‌ترین شیء تاریخی موجود در این موزه به پنج هزار سال افزایش یافت.

مهدی قیصری‌نیک،  معاون موزه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی اظهار کرد: فاطمه بیگم روح‌الامینی، از هموطنان کرمانی یک خمره سفالی نخودی رنگ را با حدود پنج هزار سال قدمت خریداری و به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد.
وی ادامه داد: اقدامات مربوط به شناسنامه‌نویسی، تصویرسازی و مستندسازی این اثر تاریخی که مربوط به عصر برنز و هزاره سوم پیش از میلاد است انجام شده است و این اثر به زودی در معرض نمایش عموم قرار خواهد گرفت.
معاون موزه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: این اثر، قدیمی‌ترین شیء تاریخی موجود در موزه رضوی است و با اهدای این سفالینۀ پنج هزار ساله، عمر قدیمی‌ترین شیء تاریخی این موزه هزار سال افزایش یافت.
فاطمه بیگم روح‌الامینی اهدا کننده این سفالینه تاریخی یکی از نویسندگان و دبیران پرتلاش آموزش و پرورش در کرمان است که تاسیس موزه آموزش و پرورش کرمان (آگیرا) یکی از خدمات این بانو به شمار می‌رود که با گرد آوردن انبوهی از دست‌نوشته‌ها، زندگی‌نامه‌ها، عکس‌ها، کتاب‌ها و اسناد و مدارک تاریخ آموزش و پرورش استان کرمان در آن، این موزه به یکی از جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری کرمان تبدیل شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar