ایرنا/ مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: تنها چهار درصد تالاب گاوخونی رطوبت دارد و ۹۶ درصد آن خشک شده است.

منصور شیشه فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان اظهار کرد: تخصیص نیافتن حقابه زیست محیطی به‌صورت منظم در سال‌های گذشته و البته تا حدودی کاهش بارش‌ها چنین شرایط نامناسبی را برای این عرصه زیست محیطی گرانبها بوجود آورده است.
وی با بیان اینکه تعداد پرندگان مهاجر این تالاب به کمتر از دو هزار قطعه کاهش یافته است، ادامه داد: ادامه این شرایط وضعیت آن را روز به روز بدتر می‌کند و جانوان بیشتری را تهدید خواهد کرد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اینکه تالاب گاوخونی در سال ۱۳۷۵ زیر پوشش تالاب‌های بین‌المللی کنوانسیون رامسر قرار گرفت، خاطرنشان کرد: بر همین اساس حمایت و توجه به آن نه تنها از بعد استانی بلکه از ابعاد ملی و بین‌المللی ضروری است.
شیشه فروش با تاکید بر اینکه خشک شدن تالاب خطرات متعددی مانند انتشار ریزگردها را در پی دارد، گفت: بر مبنای مطالعات صورت گرفته این ریزگردها تا شعاع هزاران کیلومتری و افزون بر هفت استان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
وی اضافه کرد: جاری سازی دائمی رودخانه زاینده رود، جلوگیری از برداشت‌های بی رویه و غیرقانونی از منابع آبی بالادست منطقه و کمک در راستای اجرای طرح های انتقال آب به حوضه آبریز زاینده رود چاره ساز این معضل است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: متولیان امر باید برای تخصیص حقابه زیست محیطی و زنده نگه داشتن این تالاب که عرصه های زیست محیطی و بسیار ارزشمند است بیش از گذشته بکوشند.

آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today