ایرنا/ رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه وضعیت ابتلا به کرونا در هفته سوم فروردین سال جاری بی سابقه بوده است، گفت: در حال حاضر ۷۸۰ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان های این استان بستری هستند.

رشید حیدری مقدم، رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان در این باره بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۵۱۴ بیمار سرپایی و ۹۱ بیمار بستری مثبت شناسایی شدند.
وی اضافه کرد: ۲۰۰ بیمار بستری مثبت در بیمارستان ها بستری بودند که با ورود به سال جدید و در پنجم فروردین امسال شمار بیماران به ۳۰۰ نفر و در دهم فروردین به ۴۰۰، نیمه این ماه به ۶۰۰ و هم اینک به ۷۸۰ نفر رسیده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اظهار داشت: سه خاکریز برای پیشگیری از شیوع کرونا داریم که از دست دادن هر یک از این خاکریزها کنترل شیوع این ویروس را به شدت سخت و دشوار می کند.
وی افزود: رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی شهروندان نخستین خاکریز بوده و انتظار می رود شهروندان همانند سال گذشته به شیوه نامه های بهداشتی توجه جدی داشته باشند.
حیدری مقدم اضافه کرد: توجه به حوزه بهداشت دومین خاکریز است و هم اینک ساعت کاری همه مراکز جامع سلامت از ۱۴ به ۱۶ افزایش یافت همچنین شمار مراکز ۱۶ ساعته منتخب از ۲۴ به ۳۷ مرکز افزایش یافته است.
وی، حوزه درمان را آخرین سد دفاعی دانست و توضیح داد: چنانچه شمار بیماران مبتلا به کرونا افزایش یافته و بیمارستان ظرفیت پذیرش را نداشته باشند همه این خاکریزها را از دست داده ایم و با بحران جدی مواجه می شویم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان تاکید کرد: همدان هم اینک در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد و هر فرد علامت دار بدون استثنا به کرونا مبتلا شده و نیازی به دریافت تست به منظور اطمینان از ابتلا به کرونا نیست.
وی یادآوری کرد: سال گذشته دغدغه اصلی حوزه بهداشت و درمان استان همدان تامین ماسک مورد نیاز شهروندان بود اما هم اینک با توجه به تامین ماسک و واکسینه شدن کادر درمانی فعال در خط مقدم مقابله با کرونا نگران تامین اکسیژن مورد نیاز بیماران بستری هستیم.
حیدری مقدم خواستار همراهی فرمانداران برای تامین اکسیژن ساز شد همچنین از شرکت های تولید اکسیژن صنعتی خواست تولید خود را در این شرایط حساس به اکسیژن طبی تغییر دهند.
وی بر ضرورت توجه مردم به قرنطینه خانگی تاکید کرد و گفت: هفته اخیر شاهد شمار بیماران سرپایی و بستری بودیم و هم اینک آمار فوتی تغییری نسبت به گذشته نداشته است اما به طور حتم تا دو هفته آینده شمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا نیز روند صعودی خواهد داشت.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان تاکید کرد: برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا باید تیم های صیانت با انرژی و توان بیشتری فعالیت کند همچنین چهره و فضای شهر باید به مثابه استان جنگی شود.
وی ادامه داد: با توجه به افزایش ۲ تا سه برابری بیماران سرپایی به طور حتم در هفته های پیش رو ظرفیت تخت های بیمارستانی تکمیل می شود و از هم اینک عمل های غیرضروری لغو شده و همه بخش بیمارستان ها به بیماران کرونایی اختصاص یافته است.

  
  

آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today