ايرنا/ رئيس دانشگاه علوم پزشکي همدان با بيان اينکه وضعيت ابتلا به کرونا در هفته سوم فروردين سال جاري بي سابقه بوده است، گفت: در حال حاضر ۷۸۰ بيمار مبتلا به ويروس کرونا در بيمارستان هاي اين استان بستري هستند.

رشيد حيدري مقدم، رئيس دانشگاه علوم پزشکي همدان در اين باره بيان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۵۱۴ بيمار سرپايي و ۹۱ بيمار بستري مثبت شناسايي شدند.
وي اضافه کرد: ۲۰۰ بيمار بستري مثبت در بيمارستان ها بستري بودند که با ورود به سال جديد و در پنجم فروردين امسال شمار بيماران به ۳۰۰ نفر و در دهم فروردين به ۴۰۰، نيمه اين ماه به ۶۰۰ و هم اينک به ۷۸۰ نفر رسيده است.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان همدان اظهار داشت: سه خاکريز براي پيشگيري از شيوع کرونا داريم که از دست دادن هر يک از اين خاکريزها کنترل شيوع اين ويروس را به شدت سخت و دشوار مي کند.
وي افزود: رعايت پروتکل هاي بهداشتي از سوي شهروندان نخستين خاکريز بوده و انتظار مي رود شهروندان همانند سال گذشته به شيوه نامه هاي بهداشتي توجه جدي داشته باشند.
حيدري مقدم اضافه کرد: توجه به حوزه بهداشت دومين خاکريز است و هم اينک ساعت کاري همه مراکز جامع سلامت از ۱۴ به ۱۶ افزايش يافت همچنين شمار مراکز ۱۶ ساعته منتخب از ۲۴ به ۳۷ مرکز افزايش يافته است.
وي، حوزه درمان را آخرين سد دفاعي دانست و توضيح داد: چنانچه شمار بيماران مبتلا به کرونا افزايش يافته و بيمارستان ظرفيت پذيرش را نداشته باشند همه اين خاکريزها را از دست داده ايم و با بحران جدي مواجه مي شويم.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان همدان تاکيد کرد: همدان هم اينک در وضعيت قرمز کرونايي قرار دارد و هر فرد علامت دار بدون استثنا به کرونا مبتلا شده و نيازي به دريافت تست به منظور اطمينان از ابتلا به کرونا نيست.
وي يادآوري کرد: سال گذشته دغدغه اصلي حوزه بهداشت و درمان استان همدان تامين ماسک مورد نياز شهروندان بود اما هم اينک با توجه به تامين ماسک و واکسينه شدن کادر درماني فعال در خط مقدم مقابله با کرونا نگران تامين اکسيژن مورد نياز بيماران بستري هستيم.
حيدري مقدم خواستار همراهي فرمانداران براي تامين اکسيژن ساز شد همچنين از شرکت هاي توليد اکسيژن صنعتي خواست توليد خود را در اين شرايط حساس به اکسيژن طبي تغيير دهند.
وي بر ضرورت توجه مردم به قرنطينه خانگي تاکيد کرد و گفت: هفته اخير شاهد شمار بيماران سرپايي و بستري بوديم و هم اينک آمار فوتي تغييري نسبت به گذشته نداشته است اما به طور حتم تا دو هفته آينده شمار مرگ و مير ناشي از ابتلا به کرونا نيز روند صعودي خواهد داشت.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان همدان تاکيد کرد: براي پيشگيري از شيوع ويروس کرونا بايد تيم هاي صيانت با انرژي و توان بيشتري فعاليت کند همچنين چهره و فضاي شهر بايد به مثابه استان جنگي شود.
وي ادامه داد: با توجه به افزايش ۲ تا سه برابري بيماران سرپايي به طور حتم در هفته هاي پيش رو ظرفيت تخت هاي بيمارستاني تکميل مي شود و از هم اينک عمل هاي غيرضروري لغو شده و همه بخش بيمارستان ها به بيماران کرونايي اختصاص يافته است.

  
  

آخرين خبر همدان در اينستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today