تسنیم/ معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی استان اصفهان گفت: در مجموع 5124 بازدید در طرح تشدید نظارت و بازرسی انجام شد و 15 هزار و 746 کیلوگرم فراورده خام دامی ضبط و توقیف شد.

محمد کشتکار، معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به لزوم نظارت بر صنایع دامی، اظهار کرد: دو دستگاه وزارت بهداشت و درمان و سازمان دامپزشکی کشور عمده امور نظارت روی مواد غذایی و فراورده‌های پروتئینی را بر عهده دارند که سازمان دامپزشکی کشور عهده‌دار نظارت بر بهداشت دام و فراورده‌های خام دامی برای مصرف کنندگان است و در این حیطه تمام تلاش خود را می‌کند تا هم دام سالمی وجود داشته باشد و هم غذای سالم در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرد.
وی افزود: اداره کل دامپزشکی استان اصفهان در طول سال به صورت مستمر نظارت و بازرسی برای دامداری‌ها، مرغداری‌ها، تمامی فراورده‌های خام دامی در تمام مراکز اعم از کشتارگاه‌های دام و طیور، مراکز تولید و بسته بندی، سردخانه‌ها و حتی مراکز عرضه و کارخانجات دام و طیور را به عهده دارد.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه در ایام خاصی این نظارت‌ها تشدید می‌شود، گفت: در زمان‌های عید نوروز، ماه‌های رمضان، محرم و صفر و عید قربان نظارت‌ها به دلیل افزایش فعالیت تولید و توزیع نظارت‌ها بیشتر می‌شود و می‌طلبد که برای حفظ سلامت شهروندان این نظارت‌ها به صورت طرح و ویژه انجام شود.
وی ادامه داد: در سال جاری طرح تشدید نظارت نوروزی طبق ساماندهی انجام شده با همکاری 36 اکیپ ثابت و سیار در سطح 24 شهرستان استان و با حدود 60 کارشناس دامپزشکی از 15 اسفند آغاز شد و تا 15 فروردین ماه به صورت دو نوبته ادامه یافت.
کشتکار تصریح کرد: تعداد موارد بازدید شده در این بازه زمانی از 5760 مرکز عرضه و فروش فراورده‌های خام دامی موجود 4040 مورد بازرسی به عمل آمده که حدود 15 مورد به مراجع قضایی معرفی و 18 مورد مرکز عرضه تعطیل شدند.
وی با اشاره به 156 واحد پروانه‌دار کشتارگاه‌های دام و طیور و بسته بندی استان اصفهان، اظهار کرد: از هر کدام از آنها دو بار بازدید انجام شد و 298 مورد مرکز تولید هم بازرسی شد که دو مورد معرفی به مراکز قضایی و سه مورد به علت مسائل بهداشتی به طور موقت تعطیل شدند.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان خاطرنشان کرد: همچنین از رستوران‌ها و مراکز طبخ هم به صورت مشترک بازرسی‌هایی انجام شد که 809 مرکز آنها توسط سازمان دامپزشکی استان مورد بازرسی قرار گرفتند.
کشتکار افزود: در مجموع 5147 بازدید از 15 اسفند تا 15 فروردین در طرح تشدید نظارت و بازرسی انجام شد و 16 مورد به مراکز قضایی معرفی و 22 مورد تعطیلی مراکز عرضه و کشتارگاهی و 15746 کیلوگرم فراورده خام دامی ضبط و توقیف شد.
وی با بیان برخورد با ناوگان حمل و نقل غیر مجاز دام، گفت: در این مدت با 133 مورد از خودروهایی که اقدام به عرضه فراورده‌های خام دامی به صورت غیر مجاز می‌کردند برخورد شد و 4871 نفر ساعت در طول طرح کار کردند.

آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today