فارس/ مديرکل مديريت بحران استانداري اصفهان با اشاره به فرونشست ۲۰ سانتي متري دشت هاي استان، گفت: فرونشست يک موضوع ملي است و وزارت‌خانه‌هاي نيرو و جهاد کشاورزي بايد به صورت ملي به آن توجه کنند و تسهيلات لازم را در اختيار کشاورزان براي اجراي طرح‌هاي نوين آبياري قرار دهند.

منصور شيشه‌فروش، مديرکل مديريت بحران استانداري اصفهان با بيان اينکه ميزان بارندگي از اول مهر تاکنون ۱۱۵ ميلي‌متر بوده که نسبت به بلندمدت ۲۶ درصد کاهش داشته است، اظهار کرد: در خود اصفهان نيز ميزان بارندگي از اول مهر تاکنون ۸۰ ميلي‌متر بوده است که ۱۶ درصد نسبت به ميانگين بلندمدت کاهش داشته است.
وي با بيان اينکه در حال حاضر با گرمي هوا روبه رو هستيم و بارشي در فروردين رخ نداده است، افزود: بر اساس پيش‌بيني سازمان هواشناسي در ارديبهشت ماه بارش‌هايي در سطح استان داريم در اين راستا دستورالعمل‌هاي پيشگيري از سيل و بارش‌هاي ناگهاني را به شهرداري‌ها اعلام کرده‌ايم.
مديرکل مديريت بحران استانداري اصفهان با اشاره به اينکه در يکسال گذشته ۱۸ دشت استان در معرض فرونشست قرار گرفته است، گفت: مطالعاتي که توسط شرکت آب منطقه‌اي انجام شده، نشان دهنده آن است که در يکسال گذشته بين يک تا ۱.۵ متر اُفت سطح آب‌هاي زيرزميني در چاه‌ها بوده است و دشت‌هاي اصفهان، برخوار، مهيار، گلپايگان، کاشان و دامنه مواجه با اُفت آب‌هاي زيرزميني بوده‌اند.
شيشه‌فروش با اشاره به اينکه نرخ فرونشست زمين توسط سازمان زمين‌شناسي سالانه بين ۱۵ تا ۲۰ سانتي‌متر بوده است، بيان کرد: دستورالعمل ويژه‌اي را براي کنترل فرونشست و پيشگيري از آن را ابلاغ کرده‌ايم و ضرورت دارد رودخانه زاينده‌رود براي پيشگيري از کانون‌هاي گرد و غبار و فرونشست زمين احيا شود.
وي با اشاره به اينکه وزارت نيرو بايد در اجراي طرح‌هاي تأمين آب در حوضه زاينده‌رود تسريع کند، عنوان کرد: سازمان محيط زيست کشور براي پيشگيري از کنترل فرونشست و کانون‌هاي گرد و غبار بايد نسبت به احياي تالاب بين‌المللي گاوخوني اقدام کند.
مديرکل مديريت بحران استانداري اصفهان با تأکيد بر اينکه وزارت نيرو بايد نسبت به تأمين حق‌آبه کشاورزان و تالاب گاوخوني اقدام کند چون اين پديده‌ها، پديده‌هاي غيرمستقيم در زمينه آب هستند، تصريح کرد: در بخش‌هاي فرونشست زمين، گرد و غبار و آلودگي هوا خسارت‌هايي داشته‌ايم؛ حدود ۹ ماه است که آب رودخانه زاينده‌رود جاري نيست و چاه‌هاي اطراف آن خشک شده و زمين‌هاي اطراف کشت نشده است و وزش بادهايي که اتفاق افتاد، سبب شد که رطوبت خاک از بين برود و خشکي حادث شود.
شيشه‌فروش با اشاره به اينکه ۷۵.۲ درصد از استان مواجه با شرايط خشکسالي است، ادامه داد: فرونشست يک موضوع ملي است و وزارت‌خانه‌هاي نيرو و جهاد کشاورزي بايد به صورت ملي به آن توجه کنند و تسهيلات لازم را در اختيار کشاورزان براي اجراي طرح‌هاي نوين آبياري قرار دهند و تأمين حق‌آبه‌ها را اجرا کنند و سازمان جنگل‌ها و مراتع طرح‌هاي آبخيزداري را در استان به منظور تقويت سفره‌هاي آب هاي زيرزميني و پيشگيري از فرونشست زمين و سيلاب اجرايي کند.
وي با بيان اينکه ۶۰ ميليارد تومان براي اجراي طرح‌هاي آبخيزداري نياز داريم تا سازمان جنگل‌ها به استان اصفهان اختصاص دهد، بيان کرد: محيط زيست بايد نسبت به احياي تالاب گاوخوني که تنها چهار درصد آب دارد، اقدام کند.

آخرين خبر اصفهان در اينستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today