ایرنا/ معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: بیش از ۶ هزار دارو و فرآورده های دارویی وگیاهی دست ساز، تقلبی و غیر مجاز و همچنین انواع داروهای قاچاق و داروهای مخدر طی یکسال گذشته در این استان کشف شد.

پیمان قجربیگی، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهار کرد: با تاسیس اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل ها زیر نظر معاونت غذا و دارو، طی یک سال گذشته، اقدامات نظارتی قابل توجهی در نظام سلامت استان صورت گرفته است.
وی تصریح کرد: اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل ها که در سال ۹۵ تاسیس شد، نشان از توجه دولت به بخش غذا، دارو و کلیه مکمل هاو در نتیجه سلامت شهروندان می‌باشد.
قجربیگی ادامه داد: پایش، ارزیابی ادواری و نظارت بر کارخانه های تولید فرآورده های طبیعی تحت پوشش سازمان غذا و دارو، مشارکت در انجام نمونه برداری از مراکز تولید فرآورده‌های گیاهی به منظور انجام طرح MQC، پایش و بازرسی ادواری از عطاری ها، فروشگاه های گیاهان دارویی، باشگاه های بدنسازی و مراکز فروش مکمل و فراورده های طبیعی و سنتی برای جلوگیری از فروش دارو و فرآورده های غیر مجاز و قاچاق، نظارت بر امحا فرآورده های طبیعی، داروهای سنتی، مکمل های تغذیه ای و انواع شیر خشک و غذای کودک، فرآورده های متابولیک و غذاهای ویژه، اقلام ضایعاتی، مکشوفه و تقلبی و جمع آوری فرآورده های فراخوانده شده از اقدامات قابل توجه اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل ها طی یک سال گذشته می باشد.
وی افزود: از ابتدای سال ۱۳۹۹ تاکنون و در راستای انجام وظایف محوله، علیرغم شیوع ویروس کرونا و محدودیت در بازدید از عطاری های، در نیمه اول سال، بیش از ۷۰ مورد بازدید از عطاری¬های شهر قزوین توسط  کارشناسان این معاونت و با همکاری و مشارکت نمایندگان محترم دادستان و اداره نظارت بر اماکن نیروی انتظامی و اتاق اصناف انجام گرفته است.
این مقام مسوول تصریح کرد: بازرسی های مذکور منجر به تشکیل پرونده و معرفی ۱۱ مورد از عطاری های متخلف به مراجع قضایی گردیده که در برخی موارد به صدور رأی منجر و پرونده های مابقی درحال رسیدگی می باشد.

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today