ایمنا/ سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: نهایت بیماری که در موج قبلی شیوع کرونا در کل استان پذیرش کردیم دو هزار و ۲۰۰ بیمار مبتلا بود، اما در دو روز گذشته تعداد دو هزار و ۶۰۰ بیمار شناسایی کردیم که این رقم تاکنون بی‌سابقه بوده و نشان از شیوع بالای بیماری در جامعه دارد.

آرش نجیمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار کرد: اصفهان کامل در وضعیت قرمز و چهار شهرستان استان در وضعیت نارنجی است و احتمالاً یک شهرستان زرد هم به زودی تغییر رنگ خواهد داد و در حال حاضر کل استان در وضعیت پرخطر و یا بسیار پرخطر است.
وی افزود: رنگ سیاهی که در شبکه‌های مجازی عنوان می‌شود مصداق ندارد، اما استان اصفهان و شهرستان‌ها در وضعیت پرخطر هستند، البته بعضی از شهرستان‌ها مانند فریدن تعداد بیماران بستری شده بالایی دارند که این تعداد بستری با شهرستان‌های بزرگ برابری می‌کند و این نشانگر وجود خطر در همه شهرستان‌ها است.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: بستری‌های روزانه تقریباً ۱۵۰ نفر اضافه می‌شود و ما تقریباً روزانه ۲۸۰ بیمار جدید داریم و ۱۵۰ تا ۱۶۰ نفر ترخیصی و حدود ۱۵۰ نفر کرونای مثبت به نفع افزایش بستری هر روز داریم.
نجیمی افزود: قبل از عید با بستری ۴۰۰ بیمارشروع کردیم، اما امروز به ۱۷۰۰ بیمار رسیدیم که چنانچه این ۱۵۰ بیمار روزانه را نیز اضافه کنیم متوجه می‌شویم که تقریباً حدود سه تا چهار روز آینده مرز ابتلای دو هزار نفر را رد خواهیم کرد و شاید هفته‌های آینده در مورد رقم‌های بالای دو هزار نفر صحبت کنیم.
نجیمی تصریح کرد: نهایت بیماری که در موج قبلی در کل استان توانستیم پذیرش کنیم دو هزار و ۲۰۰ بیمار بود و احتمالاً بیمارستان‌ها تا دو هزار و ۵۰۰ بیمار را بتوانند به سختی پذیرش کنند هرچند با افزایش تعداد بیماران کیفیت خدمات تغییر می‌کند، اما چنانچه این تعداد افزایش یابد ممکن است بیمارستان‌ها قادر به پاسخگویی به بیماران نباشند.
وی با بیان اینکه در این صورت نیازمند مکان‌هایی برای قابلیت جاگذاری تخت خواهیم بود، افزود: باید یادمان باشد این افزایش تخت‌ها نمی‌تواند کیفیت خدمات یک بیمارستان را ارائه دهد، بنابراین ممکن است در کنار افزایش تعداد تخت و درمان‌هایی که دریافت می‌شود با مرگ و میر بالای ۱۰۰ نفر در استان روبرو شویم.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: تعداد بیماران مبتلا در سطح جامعه بسیار بالا است ما در دو روز گذشته تعداد دو هزار و ۶۰۰ بیمار شناسایی کردیم که این رقم تاکنون بی‌سابقه بوده و نشان از شیوع بالای بیماری در جامعه دارد
وی با اشاره به ابتلای خانوادگی، تصریح کرد: باید تعداد ابتلا کاهش یابد و تنها راه این است که سعی کنیم تا زمانی که شیوع ویروس در جامعه تا این حد بالا است تا جایی که می‌توانیم ترددها و حرکت‌های جمعیتی را کم کنیم، حرکت‌های جمعیتی باعث کند شدن قدرت ویروس می‌شود و با این اقدام می‌توانیم شیب تند انتقال را کاهش دهیم تا به مرور این روند متوقف شود.
نجیمی با بیان اینکه وضعیت اپیدمی نه حالت پلکانی، بلکه به گفته مسئولان وزرات بهداشت حالت آسانسوری دارد، خاطرنشان کرد: این شیوه افزایش بیمار زمانی به سیستم درمانی برای بازسازی نمی‌دهد، چراکه دائماً با تعداد انبوهی از بیماران روبرو می‌شویم، روند افزایشی که در موج قبلی به حالت پلکانی بود در این موج به حالت آسانسوری تغییر یافته است.
وی با تاکید بر اینکه امیدواریم این شرایط بحرانی برای مردم و مسئولان قابل درک باشد، اظهار کرد: متأسفانه هنوز هم با وجود شرایط به شدت بحرانی برخی مسئولان علی‌رغم ابلاغ چند ماهه قانون مدیریت هوشمند کووید ۱۹ بر اساس رنگ‌بندی‌ها از قانون اطلاع ندارند و با متن قانون مخالفت می‌کنند و این باعث شده ما در بعد اجرای محدودیت‌ها نتوانیم خوب عمل کنیم.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: اگرچه به صورت مقطعی توانستیم از حضور افراد به صورت محدود در جامعه بکاهیم و مانع ترددها شویم؛ اما ما برای حداقل دو هفته نیاز به تداوم کاهش ترددها، ترافیک، حضور مردم و کارکنان به صورت عینی داریم، این مجموعه اقدامات شاید بتواند افزایش تعداد بیمار مبتلا و انتقال ویروس در سطح جامعه را کاهش دهد؛ اما متأسفانه با این شرایط کنترل احتمال دورنمای بحرانی شدن استان دور از ذهن نیست.
وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی به شدت بر مراقبت و نظارت بر اجرای پروتکل‌ها تاکید دارد و تذکر دادیم و اماکنی که به تذکرات عمل نکردند برخورد جدی کردیم، به هر حال در مسئله سلامت جدیت خودمان را نشان می‌دهیم و همه اقدامات لازم که از دست ما برمی‌آمده انجام شده است.
نجیمی با اشاره به لزوم دقت سازمان‌های اجراکننده، خاطرنشان کرد: امیدوارم برخوردها و نظارت دقیق باعث دقت نظر بیشتر اصناف و مردم شود و دستگاه‌های اجرایی هم وظایف خودشان را دقیق‌تر اجرا کنند؛ اما حساسیت و برخوردهای شدیدی که در این دوره وجود دارد در هیچکدام از موج‌های قبلی وجود نداشته است و امیدواریم تغییرات اساسی در چند روز آینده شاهد باشیم.

آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today