ایرنا/ مدیرکل بنیاد مسکن کردستان گفت: بر اساس ارزیابی انجام شده، ۸۹۱ واحد مسکونی شامل ۲۳۶ شهری و ۵۴۹ واحد روستایی، چهار واحد تجاری و ۱۰۲ واحد دامی در شهرهای زلزله زده مریوان و بانه نیاز به بازسازی دارند.

رضا قادری، مدیرکل بنیاد مسکن کردستان اظهار کرد: حدود ۲۷۰ واحد مسکونی شهری و ۱۶۵ واحد روستایی و سه واحد تجاری هم نیازمند تعمیر هستند و به محض تامین اعتبار بازسازی این واحدهای مسکونی آغاز می‌شود.
وی با بیان اینکه در استان کردستان ۱۲۰ هزار واحد مسکونی روستایی داریم که حدود ۴۷ هزار واحد آن بازسازی و نوسازی شده است، افزود: متوسط مقاوم سازی واحد مسکونی روستایی در کردستان ۴۰ درصد است اما متوسط کشوری در این زمینه ۶۰ درصد است.
مدیرکل بنیاد مسکن کردستان اضافه کرد: علت پایین بودن شاخص استان به نگاه ساکنان مناطق غربی استان بر می‌گردد که به‌خاطر شبهه شرعی از تسهیلات بانکی مقاوم سازی واحد مسکونی استفاده نمی‌کنند و مقاوم سازی واحدهای مسکونی در آن حدود ۲۰ درصد است.
قادری با اشاره به زلزله‌های اخیز استان در فروردین گفت: شهرستان‌های سروآباد، مریوان و بانه بر روی گسل زلزله سیرجان - مریوان قرار دارند که زلزله شامگاه روز دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ هم در همین منطقه اتفاق افتاد.
وی با اشاره به اینکه بر اساس آخرین ارزیابی ۴۰ روستای مریوان در اثر زلزله روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین ماه جاری خسارت دیده‌اند اضافه کرد: از ۴۰ روستای آسیب دیده، چهار روستای جشنی‌آباد،خاو، قلقله و ساوجی بیشتر از دیگر روستاهای این شهرستان متحمل خسارت ناشی از زلزله شده‌اند.

آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online