فارس/ مدیرکل زندان‌های خراسان رضوی از آزادی ۷۳۸ زندانی جرائم غیر عمد از زندان‌های خراسان رضوی در سال گذشته خبر داد.

سعید سرباز جانفدا، مدیرکل زندان‌های خراسان رضوی اظهار کرد: در سال ۱۳۹۹ با مشارکت خیرین و مداخله نهادهای مردمی و حمایتی ۷۳۸ زندانی جرایم غیرعمد شامل ۷۰۲ نفر مرد و ۳۶ نفر زن توسط ستاد رسیدگی به امور دیه استان خراسان رضوی از زندان آزاد شدند.
وی افزود: این افراد با محکومیت‌هایی مانند تصادفات رانندگی، حوادث کارگاهی، ایراد صدمه بدنی غیرعمد، مهریه، نفقه و بدهکاری مالی و با مجموع بدهی بالغ بر ۹۵۲ میلیارد ریال در زندان‌های خراسان رضوی تحمل حبس می‌کردند که با پرداخت ۱۵۵ میلیارد ریال کمک بلاعوض ستاد دیه، ۹۵ میلیارد ریال اعطای تسهیلات بانکی، ۳۲۰ میلیارد ریال گذشت شکات محترم، ۱۱۶ میلیارد ریال آورده خود محکومین و نهایتاً ۲۶۶ میلیارد ریال پذیرش اعسار و تقسیط اعسار زمینه آزادی آنان از زندان فراهم شد.
مدیرکل زندان‌های خراسان رضوی ضمن قدردانی از توجه و مشارکت خیرین در این امر خیرخواهانه، کمک به آزادی زندانیان نیازمند را یک حسنه ماندگار توصیف کرد و گفت: برابر تعالیم قرآنی و صراحت آیه شریفه ۳۲ سوره مائده، حیات بخشیدن به یک نفر حیات بخشیدن به همه مردم و جامعه است و بر همین اساس قطعاً نجات یک فرد که ذاتا بزهکار نیست و در شرایط خاص و به‌دلیل مضیقه مالی محکوم به حبس شده و خانواده او در معرض آسیب‌های جدی اجتماعی قرار می‌گیرند، کاری بسیار پسندیده است.
جانفدا خاطرنشان کرد: کمک به آزادی زندانیان جرائم غیرعمد خیری دو سویه است زیرا خیرین محترم علاوه بر ایجاد زمینه آزادی فرد زندانی و کاهش آسیب وارده به خانواده‌های آنان، زمینه احقاق حقوق از دست رفته شاکی پرونده که به نوعی متضرر شده را نیز فراهم می‌آورند و این خیر و برکت شامل هر دو طرف پرونده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه بیشترین آمار زندانیان جرائم غیر عمد با ۶۶ درصد مربوط به محکومیت‌های مالی است، از مردم خواست تا در مبادلات و مراودات اقتصادی و مالی خود دقت و ملاحظات لازم را مدنظر قرار دهند تا دچار ضرر و زیان و مشکلات قضایی نشوند.
مدیرکل زندان‌های خراسان رضوی با بیان اینکه طبق سنت هرساله، همزمان با فرارسیدن ایام ماه مبارک رمضان پویش مردمی گلریزان آزادی زندانیان جرائم غیرعمد در همه شهرستان‌های خراسان رضوی برگزار می‌شود، گفت: مردم خیر و نیکوکار استان همچون سال‌های گذشته، در این امرخداپسندانه مشارکت گسترده داشته باشند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar