صدا و سیما/ دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه گفت: پرونده های تظاهر به روزه خواری در ملاء عام فوری رسیدگی می شوند.

کرمی، دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه بیان داشت: باتوجه به اینکه برکات معنوی این ماه می‌تواند جامعه ما را مزین به رفتار‌های اخلاقی و عاری از جرم و مظاهر زشتی، ناهنجاری و آسیب‌های اجتماعی کند، برای همین از تمامی دستگاه‌ها و نهاد‌های ذیربط انتظار می‌رود با تمام توان پای کار بیایند و با در نظر گرفتن دستورالعمل‌های ستاد مبارزه با بیماری کرونا و استفاده از تمام امکانات و لوازم و انجام تکالیف قانونی خود، زمینه بهره مندی هر چه تمام‌تر مردم از ماه خدا را فراهم کنند.
وی با تشریح وظایف برخی دستگاه‌ها در این ماه مبارک افزود: فرماندهی انتظامی با حضور فعال در معابر و اماکن عمومی، مراکز تجاری، پارک‌ها و تفرجگاه‌ها  نسبت به تذکر و هشدار لازم به شهروندان اقدام کند.
دادستان کرمانشاه گفت: ضرورت دارد افرادی که تظاهر به روزه خواری می‌کنند و یا پوششی نامتعارف در واحد‌های صنفی و اماکن عمومی دارند با رعایت ضوابط قانونی و شرعی و مستندسازی به مراجع قضایی معرفی شوند.
وی خاطرنشان کرد:  معاونت ارجاع دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان موظف شده پرونده‌های مربوط به تظاهر به عمل حرام و روزه خواری در انظار و اماکن عمومی را به صورت روزانه و به قید فوریت به شعبه دادستانی به عنوان شعبه تخصصی ارجاع نماید و شعبه دادستانی نیز موظف به رسیدگی روزانه و فوری است.
دادستان کرمانشاه ادامه داد همچنین امنیت پارک‌ها و تفرجگاه‌ها به ویژه پارک‌های شرقی و غربی طاقبستان توسط ماموران و یگان‌های انتظامی برای حضور مردم در زمان افطار و بعد از آن تقویت شود تا شهروندان روزه‌دار بتوانند با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی  فرصت مناسبی  را برای گذراندن اوقات فراغت داشته باشند.
وی افزود: انتظار می‌رود اتاق اصناف هم با همکاری پلیس نظارت بر اماکن عمومی، دامپزشکی، معاونت بهداشتی و تعزیرات حکومتی، ضمن تشدید بازرسی‌ها و راه اندازی گشت‌های نامحسوس و استفاده از ظرفیت بسیج اصناف، به واحد‌های صنفی گرانفروش و آن دسته از واحد‌های صنفی که حرمت و شئون ضروری ماه رمضان و همچنین دستورالعمل‌های مرتبط با کرونا را رعایت نمی‌کنند، تذکر و هشدار داده و برخورد قانونی کنند.
کرمی افزود: معاونت بهداشتی نیز موظف است نظارت و بازرسی مستمر از رستوران‌ها، کبابی‌ها، قنادی‌ها  مراکز تهیه و توزیع زولبیا بامیه، آش و حلیم پزی‌ها به ویژه بازرسی‌های مستمر شبانگاهی در طول ماه مبارک رمضان را به صورت ویژه در دستور کار خود قرار دهد.
وی تاکید کرد: همچنین پلیس نظارت بر اماکن نسبت به برقراری گشت‌های انتظامی در طول شبانه روز در سطح شهر، اقدام و ضمن تعیین مکان‌های مشخص و دارای مجوز برای خدمات رسانی به مسافران برای حفظ شئونات ماه مبارک رمضان در مکان‌های فوق نظارت کند.
به گفته دادستان کرمانشاه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی نیز ضمن اطلاع رسانی شماره تلفن‌های دریافت گزارش تخلفات بهداشتی در سطح شهر از طریق نصب بنر و استفاده از ظرفیت صدا و سیمای مرکز استان هماهنگی با سازمان‌های مرتبط به ویژه تبلیغات اسلامی و امور مساجد، جهت حضور مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان یا کارشناس مسئول بهداشت محیط شهرستان در جلسه مبلغین به منظور ارائه توصیه‌های بهداشتی و تاکید بر تذکرات لازم مبنی بر رعایت این اصول توسط مردم به ویژه دستورالعمل‌های بهداشتی در شرایط کنونی بیماری کرونا و در زمان توزیع نذورات داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش حجم ترافیک در ساعات افطار، نیروی راهور با حضور فعال در صحنه و با تمرکز بر هسته مرکزی شهر، بازار و مراکز خرید، علاوه بر کنترل و روان سازی ترافیک، زمان رسیدگی به تصادف‌ها و حوادث رانندگی را کاهش دهد.
دادستان کرمانشاه اظهار داشت: آموزش و پرورش استان برنامه‌ای را تدوین نماید تا از طریق اپلیکیشن‌های آموزشی و آموزش‌های از راه دور نسبت به رعایت شئونات ماه مبارک رمضان با شیوه‌های تبلیغی و ارشادی و اهمیت روزه داری برای دانش‌آموزان اقدام داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز ضمن آماده سازی هتل ها، مراکز اقامتی و رستوران‌های مسافر پذیر، با در نظر گرفتن دستورالعمل‌های صادره از ستاد کرونای استان و همچنین رعایت محدودیت‌های ایجاد شده نسبت به تعیین و ساماندهی سالن‌های غذاخوری مناسب بین راهی برای مسافران با تاکید بر حرمت ماه مبارک رمضان و رعایت احترام روزه‌داران اقدام نماید.
کرمی بابیان اینکه ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و فرودگاه کرمانشاه ضمن ارائه تسهیلات لازم و اختصاص مکان مناسب برای رفاه حال مسافران با رعایت حرمت ماه مبارک رمضان، نسبت به ترویج و تبلیغ فرهنگ روزه‌داری در فرودگاه، پایانه‌های حمل و نقل مسافر و... اقدام و با همکاری فرماندهی انتظامی از حرمت‌شکنی در این مراکز جلوگیری نماید، گفت: پیشنهاد می‌شود در راستای مصوبات ستاد کرونایی کل کشور  استانداری کرمانشاه به تمامی دستگاه‌های دولتی ابلاغ کند که توزیع نذورات افطاری به صورت بیرون بر و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام پذیرد و مراسم افطاری تجمعی و دورهمی‌ها برگزار نشود.

آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today