ايرنا/ جانشين ستاد مقابله با کرونا در خراسان شمالي گفت: براساس بررسي از بيمارستان‌ها، ۸۰ درصد بيماراني که در موج چهارم در اين استان به کوويد ۱۹ مبتلا شدند، در دورهمي خانوادگي شرکت داشتند.

احمد برادران، جانشين ستاد مقابله با کرونا در خراسان شمالي با بيان اينکه خراسان شمالي در شرايط کرونايي نگران‌کننده‌اي قرار دارد، اظهار کرد: پديده جديدي که اخيرا در استان به وضوح ديده مي شود، ابتلاي خانوادگي به کروناست و به گونه‌اي که بارها مشاهده شده است که همه اعضاي يک خانواده به اين بيماري مبتلا شده‌اند و اين امر اين نشان از افزايش ارتباطات و دورهمي‌هاي خانوادگي در شرايط قرمز کرونايي استان دارد.
وي با اشاره به تعطيلي ۹۰ درصدي واحدهاي صنفي استان تصريح کرد: متاسفانه با وجود همکاري‌هاي خوب اصناف و کسبه در تعطيلي‌ها و رعايت شيوه‌نامه‌هاي بهداشتي، هنوز شاهد ترددهاي غيرضروري شهروندان در سطح شهرها و حتي برگزاري مراسم‌هاي افطاري در شهرستان‌ها هستيم.
معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار خراسان شمالي  باتاکيد براينکه سلامت شهروندان اولويت نخست ستاد استاني مقابله با کرونا است، اظهار داشت: در شرايط کرونايي خراسان شمالي، سلامت مردم اولويت نخست اين ستاد است به گونه اي که هماهنگي لازم با مراجع قضايي استان براي برخورد با هر گونه تخلف کرونايي که سلامتي مردم را به خطر مي اندازد، انجام شده است.
برادران با بيان اين که تمهيدات لازم براي بدترين وضعيت کرونايي استان انديشيده شده است، يادآور شد: با توجه به افزايش موارد بستري به کوويد ۱۹ در بيمارستان هاي تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکي، خراسان شمالي، هماهنگي لازم براي اختصاص بخشي از مراکز درماني تمام بيمارستان هاي استان براي پذيرش احتمالي بيماران کوچيد ۱۹ انجام شد.
وي افزود: اگرچه تاکنون به جز بيمارستان تامين اجتماعي بجنورد به ساير بيمارستان‌ها بيماران کوويد۱۹ بستري نشدند، ولي آمادگي براي بستري فراهم شد.
جانشين ستاد مقابله با کرونا در خراسان شمالي گفت: در صورت تحقق اين برنامه بخش زيادي از فعاليت غيرکرونايي اين بيمارستان‌ها تعطيل مي شود.
برادران با اشاره به افزايشي بودن روند ابتلا به کوويد ۱۹ در هفته اخير اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۵ بيمار جديد مبتلا به کوويد ۱۹ در بيمارستان هاي تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکي خراسان شمالي بستري و  همين تعداد بيمار نيز پس از بهبودي نسبي مرخص شدند.
به گفته وي هم اکنون بيماران بستري در بيمارستان ها به ۴۸۰ نفر رسيده است.
جانشين ستاد استاني مقابله با بيماري کرونا اظهار کرد: گرچه رويکرد ستاد استاني مقابله با کرونا با استقرار نيروها در مبادي ورودي و خروجي شهرها بر آن است که تردد هاي  غير ضروري به حداقل ممکن برسد، ولي در اين ميان برخي از شهروندان براي انجام معالجه و  درماني خود ناگزير به تردد در استان هاي همجوار بويژه مشهد هستند.
برادران افزود: براساس آمار روزانه به طور ميانگين ۶۰۰ مجوز تردد به استان هاي ديگر از سوي فرمانداري بجنورد صادر مي شود.
وي با بيان اينکه هم اکنون دستگاه هاي اجرايي استان با ۵۰ درصد ظرفيت کارکنان به شهروندان خدمات دهي مي کنند، ادامه داد: اگرچه دولت تمامي اقدامات نظارتي و پشتيباني هاي خود را براي کاهش شيوع اين ويروس انجام داده است ولي شکست اين ويروس بدون شک در گرو خود مراقبتي و خودنظارتي شهروندان است.

آخرين خبر خراسان شمالي در اينستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today