فارس/ رئيس هيات ورزش روستايي و بازي‌هاي بومي محلي کردستان گفت: بازي‌هاي بومي محلي نشان‌دهنده سبک زندگي گذشتگان ما هستند و به جهت حفظ ميراث گذشتگان و فرهنگ غني ايران و کردستان تصميم داريم تعدادي از اين بازي‌ها را وارد مدارس کنيم.

هوشنگ اميني، رئيس هيات ورزش روستايي و بازي‌هاي بومي محلي کردستان اظهار کرد: استان کردستان در زمينه بازي‌هاي بومي محلي بسيار غني است و در تمام شهرها و روستاهاي استان بازي‌هاي بومي محلي خاصي وجود دارد مخصوصا در فصل پاييز و زمستان در روستاها اين نوع بازي‌ها بسيار رايج‌تر است. 
وي افزود: از جمله اين بازي‌ها در کردستان مي‌توان به بازي محلي جواب بازي يا گوروا بازي اشاره کرد که در شهرستان‌هاي سقز و بانه مسابقات آن به صورت منطقه‌اي برگزار مي‌شود و حدودا ۶۰ تيم ۶ نفره در اين مسابقات شرکت مي‌کنند. 
به گفته رئيس هيات ورزش روستايي و بازي‌هاي بومي محلي کردستان، بازي‌هاي بومي محلي ديگري همچون کايه‌ريزان، گورزان‌ و نمونه‌هاي فراوان ديگري نيز داريم که در حال جمع‌آوري اطلاعات مربوط به اين بازي‌ها و شناسنامه‌دار کردن آنها براساس نام مناطق مربوطه هستيم. 
اميني بيان کرد: بازي‌هاي بومي محلي نشان‌دهنده سبک زندگي گذشتگان ما هستند و به جهت حفظ ميراث گذشتگان و فرهنگ غني ايران و مردم کرد تصميم داريم تعدادي از اين بازي‌ها را وارد مدارس کنيم. 
وي ادامه داد: همچنين بازي‌هاي بومي محلي در دو بخش فيزيکي و فکري همزمان تشکيل شده است که بر جذابيت اين بازي‌ها مي‌افزايد. 
اميني ضمن اشاره به مشکلات و دغدغه‌هاي اين هيات گفت:  هيات ورزش روستايي و بازي‌هاي بومي محلي با توجه به فضاي گسترده‌اي که بايد پوشش دهد نمي‌تواند با يک رئيس و نايب رئيس همچون هيات‌هاي ديگر به فعاليت خود ادامه دهد و لازم است تمام مسئولان و ادارات مربوطه دست به دست هم دهند تا پيشرفت خوبي در اين هيات رقم بخورد. 
رئيس هيات ورزش روستايي و بازي‌هاي بومي محلي کردستان ادامه داد: علاوه بر امکان وارد کردن بسياري از بازي‌هاي بومي محلي به مدارس مي‌توانيم در بحث اشتغال‌زايي و تهيه وسايل مورد نياز اين ورزش‌ها براي افراد زيادي نيز شغل ايجاد کنيم که با توجه به شور و شوق موجود در بازي‌هاي بومي محلي و استقبال خوب مردم از اين بازي‌ها اين امکان وجود دارد. 
به گفته وي، تا قبل از شيوع ويروس کرونا هيات ورزش روستايي و بازي‌هاي بومي محلي استان کردستان به عنوان دومين هيات برتر کشور انتخاب شده و هميشه يکي از پايه‌هاي بازي‌هاي بومي محلي در کشور بوده و در اکثر جشنواره‌هاي کشور مقام‌هاي اول تا سوم را کسب کرده است. 

آخرين خبر کردستان در اينستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online