ايرنا/ مديرکل امور عشاير خراسان شمالي گفت: کاهش بارندگي‌ها سبب شده است تا هزينه هاي توليد محصولات عشاير استان افزايش يابد و به همين علت اين قشر خواستار حمايت مسوولان هستند.

محمدرضا قلي پور، مديرکل امور عشاير خراسان شمالي اظهار کرد: کاهش بارندگي ها سبب شده است تا توليد علوفه در مراتع، به‌شدت کاهش يابد و عشاير در تغذيه دام با مشکل روبه‌رو شوند.
وي با بيان اينکه ۷۰ درصد نياز خوراک دام در مراتع و در شرايط چرا تامين مي شود افزود: دامداران در مناطق ييلاقي و قشلاقي با کمبود علوفه مرتعي روبه‌رو شده‌اند و در اين وضعيت به ناچار بايد دام را به صورت دستي تغذيه کنند که اين امر هزينه هاي توليد را افزايش مي دهد.
قلي پور گفت: بايد تدابير باشد تا نهاده‌هاي دامي با قيمت مناسب در اختيار عشاير قرار گيرد که در اين زمينه در سطح ملي پيگيري و رايزني هايي انجام و بخشي از نهاده ها تامين شده و بخشي در حال تامين است.
مديرکل امور عشاير خراسان شمالي تصريح کرد: سازمان مرکزي ۱۰۰ هزار تن نهاده دامي تحول گرفته و بر اساس شاخص ها در استان ها توزيع مي شود و تامين همين ميزان هم در سطح ملي در دست پيگيري است.
وي گفت: با توجه به شرايط خشکسالي، عشاير براي کاهش هزينه‌ها، به نکات فني که کارشناسان حوزه دام ارائه مي دهند، توجه داشته باشند تا بهره‌وري افزايش يابد.
قلي پور اظهار کرد: خشکسالي و کساد بازار دام سبک، سبب شده تا دامداري براي عشاير مقرون به صرف نباشد، اکنون عرضه دام در بازار زياد شده اما قيمت ها رضايت بخش نيست.
مديرکل امور عشاير خراسان شمالي افزود: صادرات دام به خارج از کشور و يا عرضه آن به ساير استان هاي کشور سبب مي شود تا قيمت دام زنده افزايش يابد.
وي گفت: ما تلاش داريم تا با حمايت ها، کاهش چشمگيري در ميزان توليد محصولات عشاير اتفاق نيفتد و توليد حفظ شود اما در اين زمينه، عشاير نيازمند ياري هستند.
قلي پور خاطرنشان کرد: پرداخت تسهيلات کم بهره از جمله اقدامات حمايتي از عشاير است که مي تواند مرهم مشکلات باشد.

آخرين خبر خراسان شمالي در اينستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today