سلام نو/ سخنگوي ستاد ملي مقابله با کرونا گفت: در شهرهاي زرد و آبي با رعايت پروتکل ها مراسم شب قدر و عيد فطر انجام مي شود و در شهرهاي ديگر مراسم در فضاي باز برگزار مي شود.

عليرضا رئيسي، سخنگوي ستاد ملي مقابله با کرونا با اشاره به آخرين مصوبات ستاد ملي کرونا اظهار کرد: تعدادي از استان ها به قله نزديک تر شده اند مازندران، خوزستان، قزوين، فارس، اردبيل، يزد و کردستان روند ملايم تر و استان هاي ديگري به اوج مي رسند.
او افزود: متاسفانه برخي از پروتکل ها در سطح کشور آنچنان که انتظار داريم رعايت نمي شود. به جز تعطيلي مشاغل گروه يک در شهرهاي قرمز و نارنجي  بقيه مشاغل بايد تعطيل باشند اما ميزان رعايت خوب نيست. ميزان رعايت پروتکل ها ۶۱ درصد رسيده است.
رئيسي تصريح کرد: بانک ها و فروشگاه هاي زنجيره اي کمترين جاهايي است که پروتکل ها را رعايت مي کنند. از ۱۴ فروردين تا پايان آن نسبت به سال گذشته ۵۶ درصد بيشتر تردد در جاده داشتيم.
معاون وزير بهداشت ادامه داد: خيلي از تردد ها با پروتکل شکني صورت مي گيرد. ميانگين تمکين مراکز خريد و مجتمع هاي تجاري در شهرهاي قرمز و نارنجي ۸۷ درصد اما اصناف فعال ۸۰ درصد  بودهاست. زنجان ، کرمان و خراسان جنوبي بيشترين رعايت پروتکل ها را داشتند.
سخنگوي ستاد ملي مقابله با کرونا تاکيد کرد: پروتکل ها در اماکن عمومي ۶۴ درصد رعايت مي شود. رعايت فاصله گذاري ۶۱ درصد، رعايت در فروشگاه زنجيره اي ۸۱ درصد و زدن ماسک هم ۶۴ درصد رسيده است.
او عنوان کرد: اگر اين اعداد زير ۹۰ درصد باشد زياد اثربخشي ندارد. ۸۰۰۰ تذکر و ۵۸۰۰ پلمب در اين مدت انجام شده است.
به گفته رئيسي هم اکنون در کشور ويروس جهش يافته انگليسي غالب شده است.
رئيسي اضافه کرد: ويروس جديد جهش يافته هندوستان شناسايي شده که به شدت ويروس مسري است و حتي از ويروس هاي ديگري مانند انگليسي و افريقاي جنوبي شديد تر است و استان هاي مرز شرقي در همسايگي افغانستان و پاکستان هستند بيشتر مراقبت کنند و مديران تمهيدات لازم را بينديشند.
سخنگوي ستاد ملي مقابله با کرونا با اشاره به آخرين مصوبات اين ستاد افزود: تعطيلي اين هفته ادامه خواهد داشت و در شهرهاي قرمز و نارنجي ادامه دارد. طي دو هفته گذشته پروتکل ها رعايت نشده است. از اين هفته طرح ترافيک در تهران لغو مي شود. از فردا طرح ترافيک در تهران لغو مي شود. مترو و حمل و نقل عمومي شلوغ است و فاصله گذاري وجود ندارد شايد لغو طرح تا حدودي کمک کند.
رئيسي در خصوص مراسم شب هاي قدر عنوان کرد: شهرهاي زرد و آبي با رعايت پروتکل ها مراسم شب قدر و عيد فطر انجام و در شهرهاي ديگر در فضاي باز برگزار شود و مراسم شب هاي قدر دو ساعته باشد و نماز عيد نيم ساعت است. محدوديت هاي شبانه صرفا در شب هاي قدر برداشته مي شود.
او در پايان گفت: تخت هاي زيادي در بيمارستان ها خالي شده است و حتما بايد ورودي بيمارستان ها با رعايت پروتکل ها کمتر شود.

آخرين خبر تهران در اينستاگرام :
https://instagram.com/online.tehran