الف/ در شرايطي که از روز چهارشنبه هفته گذشته پايگاه‌هاي سلامت روند ثبت‌نام واکسيناسيون کرونا براي سالمندان را شروع کرده‌اند، اما هنوز اعلام رسمي از سوي وزارت بهداشت نشده است.

ثبت‌نام اولويت دوم واکسيناسيون کرونا در کشور آغاز شد. بر اين اساس افراد بالاي ۶۰ سال مي‌توانند با مراجعه به پايگاه و مراکز جامع سلامت تحت پوشش معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي ايران براي واکسيناسيون کرونا ثبت‌نام کنند. ثبت‌نام واکسن کرونا براي افراد بالاي ۶۰ سال در شرايطي در حال انجام است که فهرست پايگاه‌هاي سلامت اعلام‌شده، هنوز مورد تأييد مراجع رسمي ازجمله وزارت بهداشت قرار نگرفته و گفته مي‌شود معاونت‌هاي بهداشتي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي تهران، ايران و شهيد بهشتي اقدام به انتشار اين فهرست کرده‌اند.
با انتشار اين فهرست، شائبه‌هاي جعلي و غيرواقعي بودن ثبت‌نام، ايجاد شده بود اما گزارش ميداني از پايگاه‌هاي سلامت نشان مي‌دهد که براساس فهرست اعلام‌شده، ثبت‌نام براي اين گروه در حال انجام است و در برخي مراکز، حتي صف‌هاي طولاني از متقاضيان ايجاد شده است.
واکسيناسيون کرونا در ايران قرار است در ۴ فاز دنبال ‌شود؛ فاز اول کادر بهداشت و درمان و گروه‌هاي آسيب‌پذيرند که اين مرحله در حال تمام‌شدن است. فاز دوم افراد داراي بيماري‌هاي خاص و زمينه‌اي و سالمندان و فاز سوم شامل زندانيان، سربازخانه‌ها و گروه‌هاي خاص شغلي، که به‌دليل تجمعات ريسک بالايي دارند، مي‌شود.
در فاز چهارم واکسيناسيون هم ساير افراد جامعه از  ۱۸‌ سال به بالا مدنظرند. حالا به‌نظر مي‌رسد فاز دوم واکسيناسيون در مراکز بهداشتي با ثبت‌نام از متقاضيان، کليد خورده است. افراد براي ثبت‌نام در اين مرحله، به مراکز بهداشت تعيين‌شده مراجعه مي‌کنند و با ثبت کدملي و شماره تلفن، نام خود را در فهرست متقاضيان مي‌نويسند. در برخي ‌پايگاه‌ها، ثبت‌نام حضوري است و در برخي ديگر تلفني. در بعضي از اين مراکز هم تنها شماره تلفن و اسم متقاضي براي ثبت‌نام کفايت مي‌کند.
مسئولان مراکز مي‌گويند از شماره تلفن ۴۰۳۰ براي پيگيري‌هاي بعدي با متقاضيان تماس گرفته مي‌شود. بررسي‌ها نشان مي‌دهد از ميان ۲۰ پايگاه جامع سلامت، تنها ۲پايگاه به‌صورت تلفني ثبت‌نام انجام مي‌دهد. برخي شماره‌هاي اعلام‌شده هم تا اطلاع ثانوي قطع است و تعدادي ديگر هم اشتباه ثبت شده‌اند که در نهايت افراد چاره‌اي جز مراجعه حضوري ندارند. ثبت‌نام در مراکز سلامت، در شرايطي انجام مي‌شود که متقاضيان هيچ اطلاعي از زمان واکسيناسيون و واکسني که قرار است تزريق شود، ندارند.
با اين حال سخنگوي ستاد ملي مقابله با کرونا زمان تقريبي اين واکسيناسيون را تابستان اعلام کرد و گفت قرار است سامانه‌اي راه‌اندازي شود که در آن تمام مراحل واکسيناسيون ثبت مي‌شود. زمان مراجعه به پايگاه‌ها هم از طريق همين سايت اعلام مي‌شود: «افراد مي‌توانند در اين سامانه شغل و بيماري خود را اعلام کنند و از زمان تزريق واکسن خود مطلع شوند. تمام اطلاعات در اين سايت راستي‌آزمايي مي‌شود و از همان طريق هم به افراد اعلام مي‌شود که در چه اولويتي قرار دارند.»