ايسنا/ يک متخصص بيماري هاي عفوني و گرمسيري گفت: در بيمارستان افضلي پور که مرکز مبتلايان به کوويد19 در استان کرمان است، تعداد تخت هاي اشغال شده تقريبا سه برابر نسبت به هفته اول فروردين ماه افزايش يافته و تخت هاي آي سي يو تکميل است.

ميثم يوسفي، يک متخصص بيماري هاي عفوني و گرمسيري درباره آخرين وضعيت شيوع کروناويروس در استان کرمان اظهار کرد: پيک چهارم کرونا در برخي از شهرهاي استان خوزستان از اسفندماه 99 آغاز شد و در بقيه کشور از هفته دوم فروردين ماه که با پايان سفرهاي نوروزي مردم مصادف شد، شاهد افزايش موارد ابتلا به ويژه در تهران بوديم.
وي افزود: باوجود هشدارهايي که داده شده بود، متاسفانه قدري سهل انگاري از سوي مسئولان صورت گرفت و به نظر مي رسيد حوصله آنها سر رفته و زودتر از حد مقرر جاده ها را باز کردند و مردم هم که طبيعتا خسته شده و بعد از يک سال به سفر رفتند و نتيجه اين شد تخت هاي بيمارستان ها تکميل و آمار مبتلايان به کرونا هشداردهنده بود و سير صعودي نشان مي داد.
يوسفي با اشاره به اينکه بعد از اتمام تعطيلات نوروزي تهران منطقه قرمز را هم رد کرد و وضعيت شهرهاي مختلف کشور تغيير کرد، گفت: برخي شهرها که پيک هاي اول، دوم و سوم تقريبا در آن اتفاق نيفتاده و آمارشان در موج هاي قبل پايين بود، در پيک کنوني موارد زيادي از بيماري را گزارش کردند.
معاون مرکز درماني افضلي پور کرمان بيان کرد: نوع ويروسي که در کشور در گردش است، غالبا ويروس جهش يافته انگليسي است که علائم بيماري همان علائم قبلي است با اين تفاوت که قدرت سرايت بسيار بسيار بيشتر(حدود 70 برابر) نسبت به ويروس مادر است و در نتيجه نسبت به ويروس قبلي افراد به صورت خانوادگي و خوشه اي مبتلا مي شوند و در دورهمي، ميهماني و تماس هاي نزديک که يک نفر در يک کانون مبتلا شده بقيه نيز درگيري داشتند و به همين دليل سرعت افزايش تعداد بيماران نسبت به پيک هاي قبلي بسيار زيادتر و براي سيستم بهداشتي غافلگيرکننده بود.
وي اظهار کرد: وقتي تعداد ابتلا به بيماي زياد مي شود، عوارض نيز بيشتر است و مرگ و مير افزايش پيدا مي کند که متاسفانه اين اتفاق در سطح کشور افتاده است.
يوسفي گفت: کرمان هم بعد از تعطيلات نوروز شاهد افزايش موارد ابتلا بود به ويژه در بيمارستان افضلي پور که مرکز مبتلايان به کوويد19 در استان است، تعداد تخت هاي اشغال شده تقريبا سه برابر نسبت به هفته اول فروردين ماه افزايش يافته و تخت هاي آي سي يو تکميل است.
اين متخصص بيماري هاي عفوني بيان کرد: در سه روز اخير به شدت موارد ابتلا به کرونا و بستري ها افزايش داشته که اميدواريم با پيک وحشتناک جديد مواجه نباشيم.
وي اظهار کرد: باوجود اينکه صحبت درباره واکسن زياد است؛ اما هنوز بايد مدت زيادي در صف تزريق واکسن باشيم، بنابراين اين نکته همچنان حائز اهميت است که در سطح دنيا هيچ راه مقابله اي غير از رعايت پروتکل هاي بهداشتي و به ويژه استفاده از ماسک دو لايه(در محيط بيرون از منزل) نيست.
يوسفي تاکيد کرد: بايد حتي المقدور رفت و آمدهاي خانوادگي و دورهمي هاي کوچک با اقوام درجه يک را محدود و کنترل کنيم و به تعويق بيندازيم تا از اين پيک به سلامت عبور کنيم.
معاون مرکز درماني افضلي پور کرمان گفت: ظرفيت بيمارستان هاي کرمان لب به لب است و شهرستان هايي که در پيک هاي قبلي موارد بسيار کم و شک برانگيز داشتيم، شاهد تعداد مبتلايان زيادي هستند و تخت هاي بيمارستاني اشغال شده است.
وي در بخش ديگري از سخنانش درباره توصيه ها و درمان هاي خانگي براي پيشگيري يا درمان کرونا، تصريح کرد: هيچ کدام از اين موارد را توصيه نمي کنيم و هيچ داروي قطعي 100 درصد شيميايي و گياهي براي کرونا در دنيا وجود ندارد و چنانچه روش هاي تاثيرگذاري هست روش هايي است که در مراکز درماني و به وسيله پزشکان متبحر و خوشنام اين کار قابل استفاده است و نبايد مردم خود را درگير اين مسائل بکنند.
اين متخصص بيماري هاي عفوني در پاسخ به سئوالي مبني بر چگونگي تشخيص حساسيت فصلي از کرونا اظهار کرد: در مواردي که نتوانيم افتراق بگذاريم، لازم است فرد به پزشک مراجعه و از عدم ابتلا به کرونا مطمئن شود و اگر مراجعه به پزشک برايش امکان پذير نيست لطفا بنا را به کوويد بگذارد و سهل انگاري و ساده انگاري نکند تا بقيه مبتلا نشوند.

آخرين خبر کرمان در اينستاگرام :
Instagram.com/kerman_akhbar