باشگاه خبرنگاران/ رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: ۶ هزار دوز واکسن آسترازنکا به گروه‌های هدف تزریق شده که هیچ عارضه جدی برای آنان نداشته است.

پیمان نامدار رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهار کرد: تا ششم اردیبهشت، بالغ بر شش هزار دوز واکسن آسترازنکا به گروه‌های هدف، تزریق شده که تا کنون هیچ عارضه جدی برای آنان نداشته است.
نامدار از مردم خواست به شایعات مطرح شده درباره این واکسن در فضای مجازی توجه نکنند.
او با اشاره به اینکه این واکسن در بسیاری از کشور‌های اروپایی، ایالات متحده آمریکا و کانادا تزریق می‌شود، گفت: اعلام عارضه جدی برای چهار نفر در یک میلیون نفر به خاطر همین موضوع است که این کشورها، بطور دقیق، عوارض را گزارش کرده اند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: قیمت مناسب و دمای نگهداری دو تا هشت درجه سانتیگراد از مزایای واکسن آسترازنکا است که باعث انتخاب آن در این کشور‌ها شده است.
نامدار افزود: در تمامی واکسن ها، عارضه‌هایی مانند بدن درد یا تب مختصر، در برخی افراد مشاهده شده که از نظر استاندارد‌های پزشکی، پذیرفته شده است.
وی موضوع لزوم مصرف آسپرین، قبل از تزریق این واکسن را بی اساس دانست.
رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان اینکه تاکنون هیچ واکسنی در هیچ نقطه‌ای از دنیا، ایمنی ۱۰۰ درصدی در مقابل ویروس کرونا ایجاد نکرده است؛ اظهار کرد: تزریق واکسن، نه برای جلوگیری کامل از ابتلا به ویروس، که برای جلوگیری از مرگ و میر و جهش ویروس انجام می‌شود.
وی ادامه داد: بر این مبنا، هر فردی که واکسن را تزریق می‌کند؛ همچنان باید برای حفظ جان خود و دیگران، دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کند که سرلوحه آن، استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی و نرفتن به مکان‌های شلوغ است.

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today