ایرنا/ رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: مراجعه قابل توجه به مراکز ۱۶ ساعته، مراکز درمانی و مطب‌ها وجود دارد و با تداوم رعایت پروتکل‌ها در همه ابعاد شامل فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، دوری از تجمعات و رعایت  محدودیت ها، این روند کاهش می یابد.

پرویز قزلباش، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان با اشاره به اینکه برخی از شهرستان‌های استان، در روزهای گذشته از وضعیت قرمز خارج شدند، گفت: بر این اساس وضعیت کرونایی ایجرود زرد و طارم و ماهنشان نارنجی شده است اما مابقی شهرها همچنان قرمز هستند.
وی اضافه کرد: امیدواریم با رعایت پروتکل‌ها و اقدامات و نظارت‌های جدی، تا هفته بعد روند کاهشی، هم در موارد بستری و هم سرپایی به وقوع بپیوندد که تحقق این مهم خدمات رسانی به بیماران را بیش از گذشته هموار می‌کند.
این مسوول ادامه داد: برخی بیماران کرونایی نیازمند بستری به مدت هفت روز در بیمارستان ها هستند که این موجب حالت تجمعی در بیمارستانها می شود و همین روند تکمیل خدمات درمانی خاص از قبیل بخش آی سی یو را مضاعف تر می کند.
وی اظهار کرد: به رغم اینکه در ۲ هفته  گذشته، بیش از ۳۵ آی سی یو آماده شده و درحال بهره‌ برداری است، اما همچنان تعدای بیمار در انتظار دریافت خدمات لازم هستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: زمانی که می‌گویند فردی نیاز به خدمات آی سی یو دارد، به خاطر انجام مراقبت خاص‌تر است و معنی این گفته، این نیست که بیرون از آی سی یو مراقبت انجام نمی‌گیرد چراکه در بخش هم مراقبت‌های لازم وجود دارد، ولی دراین بخش تخصصی افراد ورزیده با تعداد بیشتری حضور دارند. 
قزلباش با اشاره به اینکه سیاست وزارت بهداشت و دانشگاه در انجام تست‌های سریع تغییر نکرده است گفت: تست سریع در مراکز متناسب با شرایط بیمار انجام می‌گیرد.
این مسوول خاطرنشان کرد: خوشبختانه میزان ابتلا، مرگ و میر و علامت‌دار شدن بیماری در سنین  زیر ۱۸ سال کمت بوده، هرچند در موج‌های اخیر درصدی افزایشی وجود داشت. اما در زنجان این درصد هم خیلی معنی‌دار نبوده که امیدواریم با امکاناتی که فراهم شده، کار واکسیناسیون با سرعت بیشتری پیش برود.
وی به هم استانی ها توصیه کرد، بدون هماهنگی از مراجعه حضوری به مراکز بهداشتی، جهت واکسیناسیون، خودداری کنند و در این راستا، براساس سامانه سیب و اولویت‌های تعیین شده، طی تماس با افراد، مراکز مورد نظر جهت حضور، اعلام می‌شود.
 


  

آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today