عصراترک/ رئیس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی خراسان شمالی با اشاره به اینکه مالاریا بیماری عفونی خطرناکی است که با گزش پشه آلوده به انسان منتقل می شود، گفت: طی سال گذشته در استان خراسان شمالی هیچ مورد ابتلا و مرگ ناشی از بیماری مالاریا گزارش و ثبت نشده است.

فیض اله برزگر، رئیس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی خراسان شمالی با اشاره به اینکه مالاریا، یک بیماری عفونی خطرناک است که در مناطق گرمسیری شیوع دارد و با گزش پشه آلوده به انسان منتقل می‌شود، اظهار داشت: انگل این بیماری می‌تواند ۱۰ تا ۱۵ روز پس از ورود به بدن، گردش پیدا کند و تا یک سال در کبد به صورت نهفته باقی بماند.
وی با اشاره به اینکه با نهفته ماندن انگل مالاریا به کبد بعد از رشد کافی وارد خون شده، اضافه کرد: بعد از آلوده کردن گلبول‌های قرمز، در آن‌ها تکثیر پیدا می کند و باعث بروز علائم بیماری می شود.
برزگر ادامه داد: نکته قابل توجه این است که در مدتی که فرد آلوده به انگل مالاریا است، چنانچه فرد ناقل و حتی بیمار توسط یک پشه سالم گزیده شود، آن را به انگل مالاریا آلوده می‌کند و گزیده شدن هر فرد دیگر توسط این پشه منجر به بیمار شدن او نیز می‌شود.
رئیس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: علاوه بر این مالاریا از طریق انتقال مادر به جنین، خون آلوده، پیوند عضو، هموتراپی و سرنگ آلوده نیز قابل انتقال است.
وی با بیان اینکه علائم مالاریا با تب‌ و لرز، سردرد، خستگی ماهیچه‌ای، تهوع و استفراغ آغاز می‌شود، افزود: ممکن است این علائم با تعریق شدید، دردهای ناحیه شکم و سینه و سرفه ادامه یابد و چنانچه فرد بیمار پس از ۲۴ ساعت از بروز علائم درمان نشود ممکن است به نوع شدید بیماری مبتلا شود و جان خود را از دست بدهد.
برزگر عنوان کرد: در حال حاضر راه اصلی جلوگیری و کاهش انتقال مالاریا، وکتور کنترل(vector control) است و چنانچه پوشش مداخلات وکتور کنترل‌ها در یک منطقه خاص به اندازه کافی باشد، در این صورت مقیاس حفاظت از کل یک جامعه در برابر این بیماری کشنده افزایش چشمگیری خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: خوابیدن در پشه‌بند، داشتن پوشش کامل خصوصاً در ساعات غروب تا طلوع، استفاده از اسپری‌های دافع حشرات و استفاده از هر نوع وسیله‌ای که منجر به دفع حشرات می‌شود، از راهکارهای توصیه شده توسط سازمان جهانی بهداشت برای ساکنان مناطق مالاریا خیز است.
رئیس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی خراسان شمالی گفت: طی سال گذشته در استان خراسان شمالی هیچ مورد ابتلا و مرگ ناشی از بیماری مالاریا گزارش و ثبت نشده است.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today