پیام خاوران/ اهدای پلاسمای بهبود یافتگان کرونا در خراسان جنوبی  تنها حدود نیمی از درخواست‌های پلاسمای بیماران  را تامین می‌کند و بیمارستانهای استان نیازمند یاری بهبود یافتگان برای تامین فرآورده خونی هستند.

همه ساله در ماه مبارک رمضان، میزان اهدای خون در کشور براساس آمارها حدود۲۰ درصدکاهش می یابد و این روند با توجه به شرایط موجود ممکن است مشکلاتی را برای بیماران نیازمند به خون و فرآورده‌های خونی ایجاد کند.
اهدای خون در ماه مبارک رمضان به عنوان یک سنت حسنه همه ساله ازسوی مردم  واهداکنندگان مستمر در مراکز و پایگاههای انتقال خون  جاری است و با وجود  مشارکت خوب اهداکنندگان  خون در خراسان جنوبی، نیاز خونی استان به ویژه گروه خونی منفی همچنان پابرجاست.
براساس بررسی‌های صورت گرفته کاهش اهدای خون در سالهایی که ماه رمضان در ۶ ماه اول سال قرار می گیرد چشمگیرتر است و امسال هم به دلیل شیوع ویروس کرونا در دو ماه اخیر اهدای خون در کشور و خراسان جنوبی کاهش یافته که این موضوع در برخی استان ها که بیماران مصرف کننده خون بیشتری دارند، محسوس تر بود.
طولانی بودن فاصله سحر تا افطار، شیوع ویروس کرونا و تاکید بر در خانه ماندن، ترس از اختلال در روند روزه داری و تصور ضعف و بیحالی مفرط از جمله دلایل پیش بینی کاهش آمار در ماه مبارک رمضان امسال است.
مسئولان انتقال خون استان خراسان جنوبی بر این باروند که روزه داران بدانند که اهدای خون در شرایط روزه داری دلیلی بر ابطال روزه آنها نخواهد بود و اهداکنندگان می توانند با خوردن وعده سحری مناسب و نوشیدن مایعات کافی و همچنین استفاده از خوراک‌های مناسب و با ارزش غذایی مطلوب در افطار اقدام به اهدای خون به منظور نجات جان بیماران کنند و از اجر معنوی این عمل نیکو نیز بهره مند گردند
خون مانند داروهای موجود در داروخانه ها نیست  وقابلیت ذخیره و نگهداری فرآورده های حاصل شده از این فرآورده ها براساس استانداردهای جهانی و ملی و نوع فرآورده پس از سه روز برای فرآورده های پلاکتی تا ۳۵ روز برای گلبول قرمز فشرده شده و خون کامل منقضی می شوند، بر این اساس استمرار اهدای خون و دعوت همیشگی از اهداکنندگان  امری اجتناب ناپذیر است.
آنچه مسئولان انتقال خون می گویند تمهیدات لازم در این سازمان برای ورود به ماه رمضان با حفظ ذخایر مناسب خون پیش بینی شده است اما مردم مطلع باشند که عمر فرآورده پلاکتی مشتق از خون که عمدتاً به مصرف بیماران مبتلا به ترومبوسیتوپنی ناشی از سرطان، خونریزی و یا جراحی می رسد فقط سه روز است و فقط با مشارکت انسان دوستانه اهداکنندگان خون است که می‌توان این بیماران را همچون گذشته نجات داد.
به جهت رفاه حال روزه دارانی که قصد اهدای خون پس از افطار را دارند، دو مرکز انتقال خون در میدان پاسداران شهر بیرجند و میدان امام شهر طبس فعال است و اهدای خون علاوه بر شیفت های صبح تا ساعات پایانی شب نیز آماده پذیرش اهداکنندگان است.
مراکز انتقال خون استان از ساعت ۲۰:۱۵تا۲۴ در ماه مبارک رمضان فعال است مراکز اهدای خون در شب‌های ماه مبارک رمضان هم از ساعت۲۰ باز هستند.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today