ایرنا/ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره به اقدامات اساسی در زمینه سدسازی از تکمیل و راه اندازی سد "تازه کند" انگوت خبر داد.

عباس جنگی مرنی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در این رابطه اظهار کرد: با افتتاح این سد برای اولین بار اراضی کشاورزی منطقه گرمی‌مغان و شهرستان تازه تاسیس انگوت از منابع سد تازه‌کند بهره مند و زیر پوشش آبیاری قرار می‌گیرد.
وی هدف از رهاسازی بخشی از آب ذخیره شده در مخزن سد تازه کند انگوت را تامین آب کشاورزی، تغذیه آبخوان‌های مربوط به برداشت شرب شهری و روستایی و حفظ حیات رودخانه در کاهش اثرات خشکسالی عنوان کرد و گفت: سد مخزنی تازه‌کند انگوت با ظرفیت ذخیره حدود ۸ میلیون متر مکعب آب بر روی رودخانه سامبورچایی در شهرستان انگوت احداث شده  و در حال بهره برداری می‌باشد.
جنگی مرنی ادامه داد: حجم تنظیمی سد تازه کند حدود ۸.۵ میلیون متر مکعب در سال است و تاکنون حدود ۸۰۰ میلیارد ریال برای این سد هزینه شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با بیان اینکه تامین مالی تکمیل سدهای مخزنی عمارت و تازه‌کند در دستور کار است، افزود: برای تکمیل مطالعات ۲ سد جدید در حوزه آبریز رودخانه مرزی بالهارود نیز اعتبار مورد نظر از سوی سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده است.
جنگی مرنی گفت: مبلغ یک هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار مالی توسط سازمان برنامه و بودجه برای تکمیل سدهای مخزنی عمارت و تازه‌کند، هزار میلیارد ریال فاینانس بنیاد مستضعفان و جانبازان برای سد عمارت، ۴۰ میلیارد ریال اعتبار از محل مدیریت بحران کشور برای ساماندهی رودخانه بالهارود و مبلغ ۱۰ میلیارد ریال برای تکمیل مطالعات طرح‌های توسعه حوزه آبریز این رودخانه مرزی اختصاص یافته است.
وی بیان کرد: بازسازی کانال آب‌آور سد گیلارلو گرمی با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال از سوی بنیاد علوی و تکمیل مطالعات تصفیه‌خانه آب شرب روستاها و شهرهای پایاب سد تازه‌کند انگوت در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای اردبیل بوده است و علاوه بر این تامین آب شرب، صنعت، گردشگری و کشاورزی منطقه از طریق منابع آب زیرزمینی و سطحی و سدهای شهرستان گرمی مغان با جدیت در حال برنامه‌ریزی و اقدام می‌باشد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با بیان اینکه عملیات اجرایی سد عمارت شهرستان گرمی پیشرفت خوبی دارد و تا پایان سال جاری آبگیری می‌شود افزود: پروژه احداث سد عمارت شهرستان گرمی با پیشرفت فیزیکی ۹۳ درصد به مرحله تکمیل رسیده و عملیات اجرایی این سد توسط پیمانکاران ادامه دارد و در صورت تامین اعتبار لازم در زمان مقرر به بهره‌برداری می‌رسد.
وی اظهار کرد: اعتبارات لازم برای طرح سد عمارت پیش بینی شده و با فاینانس یک هزار میلیارد ریالی بنیاد مستضعفان و جانبازان امیدواری برای تکمیل این سد با مساعد شدن شرایط آب و هوایی منطقه بیشتر شده است.
تاکنون ۱۰ سد مخزنی بزرگ و ۴۲ سد مخزنی کوچک در استان اردبیل احداث شده است.

 
 
  
  

آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today