تسنیم/ مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان گفت: هزار و ۹۲۷ روستای گیلان به شبکه ملی اطلاعات دسترسی دارند و ۱۳۳ روستا نیز تا پایان دولت به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شود.

فرزاد توکلی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان اظهار کرد: یکی از اهداف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد زیرساخت‌های ارتباطی لازم به منظور ارتقای شاخص‌های کیفی مورد نظر و اجرای عدالت ارتباطی در روستاهای کشور و به تبع آن در استان گیلان بوده است.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان اعلام کرد: این امر با هدف کاهش شکاف دیجیتالی بین شهر و روستا و اتصال و دسترسی یکسان به شبکه ملی اطلاعات در حال حاضر در هزار و 927 روستای استان گیلان انجام شده است.
وی گفت: روستاهای هدف در این پروژه روستاهای بالای 20 خانوار بوده و اکنون حدود 133 روستا در پروژه ارتقای تکنولوژی سایت‌های تلفن همراه و احداث سایت‌های جدید توسط اپراتورهای تلفن همراه و اپراتور اینترنت پرسرعت روستایی(های‌وب) قرار گرفته که در حال انجام بوده و تا پایان دولت به اتمام خواهد رسید.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان با بیان اینکه یکی دیگر از شاخص‌های ارتباطی، پوشش جاده‌ای اعم از اصلی و فرعی است عنوان داشت: این امر سالانه مورد پایش و بررسی قرار گرفته و بر میزان تعهد اپراتورها افزوده می‌شود. 
توکلی ابراز داشت: در حال حاضر از 2 هزار و 166 کیلومتر از جاده‌های اصلی و فرعی استان 100 درصد جاده‌ها، تحت پوشش اپراتور همراه اول بوده، هزار و 748 کیلومتر معادل 80.7 درصد تحت پوشش اپراتور ایرانسل و هزار و 306 کیلومتر معادل 60 درصد کل جاده‌های استان تحت پوشش اپراتور رایتل است.
وی با بیان اینکه توسعه زیرساخت از طریق اجرای فیبر نوری، یکی دیگر از شاخص‌های اصلی و پایه‌ای در توسعه ارتباطات در نقاط شهری و روستایی است گفت: به‌منظور ارائه این خدمات در سه بخش شهری، روستایی و بین شهری تاکنون هزار و 875 کیلومتر فیبر نوری شهری و 958 کیلومتر فیبر نوری روستایی برقرار شده است.
توکلی با اشاره به اینکه برای اتصال این خطوط بین شهرهای استان نیز حدود هزار و 430  کیلومتر فیبر نوری اجرا شده است افزود: وزارت ارتباطات با هدف کاهش شکاف دیجیتالی و برای رفع مشکلات ارتباطی در نقاط کمتر توسعه یافته، اقدام به اجرای پروژه فیبر نوری از منطقه توتکابن(رودبار) تا اسپیلی(سیاهکل) به طول 106 کیلومتر کرده است.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان ابراز داشت: در حال حاضر این پروژه انجام شده و تعداد 28 سایت تلفن همراه و مرکز مخابراتی در نقاط محروم، از این بستر استفاده می‌کنند؛ استفاده از خطوط انتقال بر بستر فیبر نوری اهمیت فراوانی در حفظ، نگهداری و پایداری ارتباطات در مناطق محروم دارد.

آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today