ایرنا/ موج چهارم شیوع کرونا در استان اردبیل که از حدود چهار هفته پیش آغاز شده بود، در روزهای اخیر با کاهش نسبی تعداد مبتلایان و شمار جان‌باختگان، فروکش کرده است.

ابتلای جدید به کرونا در استان اردبیل نیز با ۵۱ نفر کاهش نسبت به ۲ هفته قبل روند کاهشی داشته و با کاهش تعداد جان‌باختگان از ۱۷ نفر به چهار نفر و شمار بستری‌ها از ۶۳۳ نفر به ۵۴۵ نفر، امیدواری برای مهار بیماری کووید۱۹ در این استان افزایش یافته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل در این رابطه گفت: روند کاهشی موج چهارم شیوع کرونا در این استان که از چند روز پیش شروع شده، همچنان ادامه دارد و بر همین اساس، طی روزهای اخیر شمار مبتلایان بستری جدید، آمار مجموع بستری‌ها و تعداد فوتی‌ها در حال کاهش است.
شهرام حبیب‌زاده افزود: شمار افراد بستری مبتلا به کرونا در این استان چند روز پیش با ثبت رکورد به ۶۳۳ نفر رسیده بود ولی این آمار در شبانه‌روز گذشته به ۵۴۵ نفر افت کرد.
وی با اشاره به بستری شدن ۷۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در شبانه‌روز گذشته در این استان اعلام کرد: در ادامه روند نزولی شیوع کرونا در این استان، شمار مبتلایان جدید ۵۱ نفر نسبت به بالاترین آمار ثبت شده در ۲ هفته پیش کاهش یافته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل اضافه کرد: طی شبانه‌روز گذشته چهار نفر از افراد مبتلا به کووید۱۹ جان باختند و مجموع فوتی‌های کرونا در این استان نیز به یک هزار و ۶۴۹ نفر رسید.
وی افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونای بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان اردبیل به ۷۸ نفر را نگران‌کننده خواند و گفت: در شبانه‌روز گذشته ۶۵ نفر از مبتلایان بستری در مراکز درمانی این استان ترخیص شدند.
حبیب‌زاده، همچنین با اشاره به کم شدن بار بیماران کرونایی در چند روز اخیر اضافه کرد: بخش‌های بیمارستان امام خمینی‌(ره)، یک بخش بیمارستان فاطمی و تمام ظرفیت بیمارستان امام رضا(ع) اردبیل برای بستری بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته است.
وی، سرعت و سطح موج چهارم شیوع کرونا در این استان را نسبت به موج‌های اول، دوم و سوم بسیار زیاد عنوان کرد و گفت: در هفته‌های اخیر آمار مبتلایان جدید و شمار بستری همزمان افراد مبتلا به کرونا در این استان بیش از چهار برابر شده و رکوردهای جدیدی به ثبت رسید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل، بستری شدن ۲ برابری و سرعت انتقال و سرایت بالا را شاخصه اصلی ویروس کرونای انگلیسی شایع شده در استان اردبیل عنوان و اظهار کرد: هم‌اکنون حدود ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی استان اردبیل در بخش دولتی و خصوصی به بستری بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته است.
بنا به اعلام وی، وضعیت شیوع کرونا در استان اردبیل همچنان شکننده بوده و در صورت بی‌ توجهی شهروندان به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، احتمال صعودی شدن دوباره شیوع کرونا وجود دارد.
حبیب‌زاده با تاکید بر ادامه استفاده از ماسک حتی با انجام واکسیناسیون سراسری، به افراد مبتلا به کرونا که دارای علایم حاد نبوده و در منزل حضور دارند، توصیه کرد که شرایط قرنطینه در منزل را با شدت بیشتر رعایت کرده و از تردد در سطح جامعه خودداری کنند تا دوره انتقال پذیری بیماری طی شود.
وی، خواستار تعطیلی همه دورهمی‌ها مانند مراسم افطاری جمعی ماه مبارک رمضان شد و گفت: برای مهار این بیماری، رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت سفت و سخت ضروری است و هر تجمع ضروری حتما باید با زمان بسیار کم و رعایت فاصله ۲ تا سه متری برگزار شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل برگزاری هر گونه تجمع را موجب افزایش مبتلایان کرونا عنوان و اضافه کرد: مهمترین خطر در روزهای آینده، برگزاری مراسم عزاداری و عروسی است و باید این مساله فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی شود.
حبیب‌زاده با تقدیر از همکاری اصناف و مردم در رعایت محدودیت‌های اعلام شده از سوی ستاد مدیریت کرونای استان، افزایش تخت‌های بیمارستانی در استان اردبیل را نتیجه مدیریت داخلی در روزهای بحران دانست و اظهار کرد: از بابت اکسیژن و تخت بیمارستانی کمبودی در استان وجود ندارد.

آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today